Оголений нерв - Талан Світлана. Страница 52
— Спостерігаю за вашим з’ясуванням стосунків, — мовив так, ніби дивився серіал по телевізору.
— Живіть, як знаєте! — кинула зі злом дівчина. — Пощастило ж мені з сімейкою!
— Тортик візьми, — бабця підвелася, — зачекай, я зараз тобі відріжу.
— Вдавіться ним! — крикнула Іванна вже біля дверей.
Двері гепнули так, що Настя здригнулася.
— Я так розумію, що всі біди у нашій родині через мене… — тихо сказав Геннадій.
— Ну що ти, синку! — Настя сплеснула руками. — Не смій так навіть думати. Іванна наговорила зопалу казна-що. Ти ж знаєш її, психанула, потім заспокоїться, відійде, зрозуміє, що наговорила зайвого. Валеро, скажи йому, — звернулася до чоловіка.
— Розбирайтеся самі, — чоловік поклав виделку на тарілку і повільно та спокійно, ніби нічого не трапилося, пішов дивитися телевізор.
— Мамо, — Настя з надією подивилася на свекруху.
— Що «мамо», «мамо», — жінка поставила порожню тарілку в раковину, — самі заварять кашу, а потім «мамо».
— Ходімо зі мною на балкон, — Настя звернулася до сина.
Вона викурила одну цигарку й одразу прикурила наступну.
— Ти знаєш, сину, — сказала вона, — коли щороку були гулянки на площі Перемоги у День міста, тут збиралося повно люду. Автівки стояли від площі до вулиці Автомобільної, приїздили на свято з Лисичанська та Рубіжного, а я так не любила великі шумні збіговиська.
— Мені також були не до вподоби масові гуляння, але часто запрошували відомих артистів, тож я ходив на концерти.
— А я жодного разу не ходила. Мені й так звідси все видно і чутно було, — сказала задумливо Настя. — Мені подобалося дивитися на парад байкерів, а потім починався виступ колективів художньої самодіяльності, і їхній репертуар повторювався з року в рік. Іноді я розмірковувала, чи їм самим не набридло співати роками одне й те саме? Потім, коли півміста розігрівалося спиртним та шашликами, починалися конкурси, які також щороку були однакові, але люди все одно приходили на площу.
— Потім за сценарієм був виступ запрошених артистів, — додав Геник.
— І цілий день бах-бах-бах у колонках, аж голова тріщить, — Настя посміхнулася кутиком вуст. — Далі — танці, тобто дискотека. І на закінчення — обов’язково салют. Мені подобалося дивитися, як темне небо розривають світні різнокольорові вогники. Щось у тому є магічне, що притягує погляд, особливо коли наприкінці зірочки злітають високо-високо, щоб осипатися на тебе своїм сяйвом. Після цього приємного дива знала, що буде безсонна ніч, бо до самого ранку вулицями гулятимуть п’яні, голосно кричатимуть, будуть бити пляшки й з’ясовувати стосунки. Тому я завжди ненавиділа такі масові гуляння, які не можна було назвати святом.
— Масова п’янка? — посміхнувся Гена. — На десерт — масові бійки.
— Так. На жаль, — зітхнула Настя. — А зараз, уяви собі, я згодна терпіти і крики за вікном, і гепання ударників, і навіть бійки. Якби зараз було святкування на площі, то вже не потерпала б від надмірного галасу і пішла б туди, злилася б з натовпом в одне ціле, була б розкутою, можливо, навіть напідпитку, аби лише не жити в такій нервовій напрузі, в очікуванні чогось жахливого, невідомого. Нехай би було так, як раніше, ніж як є тепер, коли нема свята, не буде випускного балу по школах, нічого не буде — все заборонено. Дивно, чи не так? Ніколи навіть уявити не могла, що колись сумуватиму за тим, що ніколи не любила.
— Життя непередбачуване, — сказав Геник, — іноді воно може брати нас на кпини.
— До речі, потрібно поздоровити дядька Вадима, — нагадала Настя.
— Я купив йому подарунок. Ви підете до нього з батьком?
— Ні. Сходи, привітай від нас усіх, а я йому зателефоную.
— Добре. Я надіслав Петрові в Київ фотографію Левка, нехай ще раз розмістить оголошення про розшук.
— Це добре. А як там Марк?
— Марк отримав із військкомату повістку, — сказав Геннадій, — тож зараз проходить навчання і незабаром буде на Донбасі.
— Он воно як, — протянула Настя, — не встиг оговтатися від розстрілів на Майдані, а вже потрібно йти на війну.
Розділ 38
Гена з Льонею замінили паливний фільтр на мікроавтобусі, коли до них підійшли Яків, Никон та Іван.
— Ви, як завжди, вчасно, — дорікнув Льоня. — Як погуляти — ви перші, а допомогти — не дочекаєшся.
— Лугандія! — Никон поплескав Геника по плечах — той саме витирав ганчіркою руки.
— Уже не Лугандія, а Лугандон або Луганда, — зауважив Іван, — а ще: Донбабве чи Даунбас — вибирай, як подобається, — хихикнув він.
— Для нас повинна залишитися Лугандія, — сказав Геннадій, ретельно тручи руки вологою серветкою. — Це ніби наша маленька країна і звучить не образливо.
— Тільки літера «а» випала, — зітхнув Яків, — ми тут, а Антон прохолоджується в Києві.
— Колись повернеться, — невпевнено сказав Льоня і додав: — Мабуть.
— Ех, зараз би поїхати на Борову, скупатися! — потягнувся Іван.
— Давай, — кивнув Яків, — купайся, якщо до річки доберешся — там повсюди снайпери сидять.
— Або в річці скупаються твої ріжки та ніжки, — сказав Льоня, закривши капот, — там повно «розтяжок», не встигнеш і оком кліпнути, як розлетишся на шматки.
— Хочете потеревенити? — звернувся до хлопців Геннадій, — сідайте в машину, а то повсюди вуха. Тільки смалити в салоні зась!
— Знаємо, — невдоволено відповів за всіх Іван.
Хлопці всілися в машину. У салоні «форда» як завжди чистенько, все вимите, торпеда начищена, аж блищить, освіжувач повітря поширює хвойний запах.
— Денис казав, що ти попав під обстріл, — звернувся до Геннадія Яшка. — Правда чи натріпав?
— Було діло, — сказав Геник. — Ви ж знаєте, що в Лисичанську залізничний вокзал не працює вже з двадцять другого травня, бо терористи заблокували дорогу, тож пасажири їдуть на потяг до Луганська.
— Це ми знаємо, — перебив його Яшка. — Ти розкажи, як попав під кулі.
— Не жени! — зупинив його Геннадій. — Усе по порядку. Зателефонувала мені за оголошенням жіночка, щоб я її зустрів з потяга в Луганську і привіз у Сєвєродонецьк. Я прийняв замовлення і двадцять п’ятого травня раненько поїхав у Луганськ. Туди добрався через усі блокпости без пригод, забрав жінку з вокзалу, допоміг їй перенести дві великі валізи до автівки. Дорогою жіночка все мені торохтіла, що автобуси до Луганська то ходять, то ні, а я помітив автобус до Сєвєродонецька і вирішив його обігнати, щоб десь по дорозі підібрати попутників. Попереду ледь повзли дві вантажівки і заважали мені зробити обгін. Потім вони зупинилися, я їх обігнав і незабаром зменшив швидкість, бо знав, що у Новоайдарі неподалік від кафе є блокпост, щоправда, невідомо чий, бо ніякого прапора на ньому вранці не було. Перед ним мене на великій швидкості обігнав джип, попереду нього йшов «ланос» і маршрутка до Сєвєродонецька. Джип попер, не скидаючи швидкість, і з блокпоста по всьому транспорту відкрили вогонь з автоматів. З автівок почали виповзати люди, дехто був закривавлений. Я загальмував позаду, бо до тих людей побігли камуфльовані в масках і з автоматами. Пасажирці «ланоса» куля зачепила голову, зідрала шкіру, полилася кров, вона впала і знепритомніла. Чоловікові прострілили ногу. В одну мить таке почалося! Випадкового перехожого, який попав під роздачу, теж поранило. Люди в камуфляжі дали чергу з автомата по даху автобуса і наказали всім вийти. Нажахані пасажири побігли до кафе, щоб там сховатися, я із своєю пасажиркою — за ними. Поприсідали, щоб у вікні не впіймати кулю, люди перелякані, пошепки клянуть правосєків та Нацгвардію.
— То справді була Нацгвардія? — запитав Яків.
— Кажу ж вам, що там ніякого прапора не було, — нагадав Геннадій і продовжив: — Потім невідомо звідки з’явився автобус, з якого вибігли озброєні кадирівці.
— Чому ти вирішив, що то кадирівці? — знову Яшка.
— Вони були без масок, але, Яшо, невже не можна їх упізнати за бородами та акцентом? — стенув плечима Геннадій. — Вони одразу ж потягли у свій автобус людей із джипа й швидко кудись поїхали. Тоді я викликав «швидку».