Останній гетьман. Погоня - Мушкетик Юрий Михайлович. Страница 3
…Вже замовк увесь хор, а в її вухах усе ще лунав мелодійний звук, був він басовитий, але якийсь такий, якого вона ніколи не чула: м’яко — оксамитовий і неначе медовий.
— Чий то голос? — запитала в гофмейстера, коли скінчилася літургія.
— То новенький. Його щойно привезли з Малоросії.
— Приведіть його до мене завтра зранку, сьогодні мені ніколи, я хочу на нього подивитись.
Олексія припровадили до приймального покою Малого двору. Єлизавета сиділа у себе в будуарі, завершувала ран — ковий туалет. Камеристка розчісувала великим гребенем її розкішне волосся. Увійшов камердинер:
— Ваша високість, там привели хлопця з хору, його до вітальні чи до вашого кабінету?
— Нащо? Нехай заходить сюди.
Камердинер не зважився щось сказати, знизав плечима, мовчки вклонився й вийшов.
Олексій зайшов до будуару, зупинився на порозі. Чимала порожня кімната, збоку на правій стіні — запалений семисвічник (вікно затінюють дерева), в лівому кутку ікона Божої Матері, посередині, трохи ближче до вікна, стіл, на ньому гребінь і чимала шкатулка, а також порожня чашка; за столом, спиною до Олексія, — дівчина перед дзеркалом, яку розчісує камеристка, на дівчині якась рожева халамида, яка не закриває повні плечі, під стільцем повні ноги і черевики набосоніж на них. Пахло парфумами, кавою — царівна щойно випила каву.
Олексій бачив її обличчя в дзеркалі. Вона бачила там Олексія. Високий, стрункий, широкоплечий, смагляве обличчя, чорні—чорні очі. Такі очі мали б бути жорсткими або й суворими, а були добрі, спокійні, лагідні, уважні, трохи насмішкуваті. Їй чомусь стало так гарно, так затишно, так хотілося дивитися в ті очі, що вона повернула до нього голову. Й він дивився на неї невідривно, хоч і розумів, що це нетактовно. «Дивний колір обличчя, чудові очі, чудова шия й незрівнянна талія, висока, жвава, добре танцює й чудово їздить верхи без страху. Розумна, граційна, кокетна». Так малював її на той час іспанський дипломат де Ліра в листі до свого уряду.
«Сині очі, чорні брови, гарна, вродлива, ваблива», — так змалював її собі Олексій.
Ця мить була особлива. Вони дивилися одне на одного як заворожені.
— То це ти в церкві розігнав усіх голубів? — урешті здобулася на іронію Єлизавета.
Олексій мить помовчав.
— То були ворони.
— Ти співав на всю силу?
— Я ніколи не співаю на всю силу в церкві.
— Чому?
— Свічки погаснуть. Беру на дві октави нижче.
— Це правда? Ану візьми на всю силу.
— Отут?
— Отут.
— Звольте, ваша високосте, — так шепнув йому іменувати її камердинер, впускаючи до кімнати.
— «Благодарю Бога прі всяком вспомі—і–на — а–ні—і–і—ї».
Свічки на семисвічнику замиготіли й разом погасли.
Й погасла ще одна свічка, яка стояла перед дзеркалом на столі.
Єлизавета заплескала в долоні.
— А тепер на гласах.
— «Кто ти, чєловєк, что споріш с Бо — о–гом».
— Ну, неначе скрипка на басовій струні.
Увійшов камердинер, засвітив свічки. Олексій вийшов схвильований, осліплений красою царівни («Як царівна з казки»), думав: «Це тобі не Василина. А які в неї блискучі очі». Й розумів, яка відстань відділяє його від царівни, йому й думати про неї не слід, але думав.
Увечері Єлизавета притулилася на дивані біля імператриці Анни Іоаннівни й цокотіла:
— Тітонько, серденько, віддайте мені того співака, якого полковник Вишневський привіз із Малоросії. Я візьму його у мою Малу капелу.
Сувора Анна Іоаннівна прорекла:
— У тебе ж є фаворит — Олексій Шубін.
— Віддайте його кому хочете. А мені — цього.
Імператриця пожувала сухими губами.
— Я знаю, куди віддати Шубіна. Він говорив проти мене зухвалі речі.
Так Олексій Шубін опинився далеко — далеко, на самому кінці імперії — на Камчатці. А другий Олексій, Розум, тепер уже Розумовський, став співаком капели царівни Єлизавети.
РОЗДІЛ ДРУГИЙ
Упродовж тридцяти семи років Росією правили німці. Сини та доньки російських царів одружувалися на німецьких принцесах і виходили заміж за німецьких принців з карликових герцогств Голштинського і Брауншвейзького, оскільки інші європейські двори єднатися з дикими московітами не бажали. Після смерті Анни Іоаннівни, при якій фактично Московією правив Бірон, він був проголошений регентом, одначе не протримався й кількох місяців, як імператором було проголошено Івана VI, внука Івана V, котрий недовгий час правив разом з Петром I, поки той не відтіснив його від трону. Правителькою стала Анна Леопольдівна, дружина брауншвейзького принца Антона Ульріха, але фактично при владі були німці, зокрема віце — канцлер Остерман, фельдмаршал Мініх та інші. Вони вже добряче натерли мозолі на терпінні та шиях московітів, скрізь лунали приглушені протести проти німецького засилля. Особливе невдоволення виявляла створена Петром І гвардія, Преображенський та новостворений Ізмайлівський полки, які звідтоді довго диктуватимуть свою волю. Їхні надії та погляди були зосереджені на царівні Єлизаветі Петрівні, доньці Петра І, якого вони боготворили.
…Тиха пустельна петербурзька вулиця, присипана снігом, вітер мете поземку, звідкілясь повіває згарищем. Ніч з 25–го на 26 листопада 1741 року, в кінці вулиці з’являється натовп гренадерів, попереду крокує молода вродлива жінка, за нею відомі вельможі Петро Шувалов, Михайло Воронцов, особистий лікар царівни Лесток, який потім відіграватиме значну роль в управлінні державою, посол Франції маркіз Шетарді, котрий залицявся до молодої Єлизавети, й ще кілька чоловік. Невдовзі гвардійці підхопили Єлизавету на руки й, лякаючи петербурзьку тишу голосними вигуками, понесли до Зимового палацу. Сенатор, князь Яків Шаховський, наглядач за царськими покоями, після дружньої вечері і потужної пиятики на іменинах графа Головкіна спав міцним сном, коли його розбудив служник Сенату.
— Що вам треба? — сердито кліпнув очима Шаховський.
— Якове Петровичу, вставайте.
— Чого?
— Треба складати присягу царівні Єлизаветі, яка взяла владу.
Анну Леопольдівну Єлизавета розбудила сама:
— Пора вставати, сестричко. Ти вже своє одіспала. — Жорстока радість горіла в очах Єлизавети. Радість і страх.
Це була найбільша подія, яку обговорювали потім у Петербурзі. А ще відра, барила горілки й батареї шампанського, випиті в наступні дні. Й жодної краплі пролитої крові. Сама Єлизавета в кірасі пила з гвардійцями в палаці шампанське, у гвардійських казармах горілку, що вельми подобалося гвардійським гренадерам.
Вона стала на коліна й виголосила з келихом у руках:
— Клянуся померти за вас. Чи клянетесь ви померти за мене?
— Клянемось, клянемось, клянемось! — заревли гвардійці. Їм вельми імпонувала така довірливість і така простота імператриці.
А потім був маніфест про імператорство, прийом послів, власних міністрів, сенаторів.
Олексій, який залишався оберігати Малий палац, прийшов до Зимового, але, побачивши, як тісно обступили Єлизавету гвардійці, як в’ється біля неї Шетарді, як намагаються пробитися до неї посланці, фельдкур’єри й не можуть, постояв трохи біля дверей, почухав потилицю, повернувся й пішов.
Тепер його апартаменти не межували з Єлизаветиними. Однак через ніч вона прийшла до нього сама.
— Ти чого тоді не підійшов до мене? — запитала.
— Не протовпився. Ти ж тепер он хто! Та й Шетарді так увивався біля тебе…
Вона засміялася.
— Дурненький. Хіба я не можу пококетувати? Та й це потрібно в інтересах політики. Але ж у мене є ти. Один ти, найкращий. Не знаю, чи є ще в світі хоч один такий… Незлобивий, добрий, усміхнений. Цілуй мене: сюди, сюди і сюди.
А за вікнами лежав притиснутий морозом, притихлий, тривожний _ Петербург. Люди боялися виходити на вулиці: цур йому пек! Їли свій хліб, прислухалися. Вподовж Невського вітер мів колючий сніг, сипав круп’яною кашею у вікна. З тріском кололася крига на Неві. В парку гойдалися голі дерева, чорними шапками хилиталися порожні воронячі гнізда. Що воно буде?