Декамерон - Боккаччо Джованни. Страница 126
Прочумався рано-вранці Каландріно після випивки, встав, дивиться ? кабана нема, а двері одчинені; давай того й сього питати, чи не знають, хто кабана брав, і, не допитавшись, страшенний підняв галас, що у нього, бідного, нещасного, кабана вкрали. Бруно й Буффальмакко, як повставали, зараз пішли до Каландріна, що він казатиме. Побачивши товаришів, він окликнув їх і сказав, мало не плачучи:
? Біда, друзі! Вкрадено мого кабана!
А Бруно підійшов до нього та й каже потихеньку:
? Молодець! Хоч раз розумне діло зробив!
? Та де! ? одказує Каландріно. ? Їй же богу, правду кажу.
? Отак і говори, ? провадить своє Бруно, ? та гукай голосніше і жалібніше, щоб усі повірили.
А Каландріно забідкався ще дужче:
? Божусь і присягаюсь, що хтось украв у мене кабана!
Бруно ж йому знов:
? Отак, отак, кричи, ще дужче, щоб усі люди почули; тоді подумають, що так воно і є!
? Та нехай мене враг візьме, ? гукнув Каландріно, ? коли брешу! Я кажу, а ти мені не віриш! Щоб мене повісили, ? таки вкрадено!
? Як же те могло статись? ? питає тоді Бруно. ? Я ж учора бачив його тут. Кажи кому другому, а не мені!
? А от так і сталось, ? одказує Каландріно.
? Та невже? ? нібито не вірить Бруно.
? От тобі й «невже», ? каже Каландріно. ? Я вже ? лиха моя година! ? не знаю, як і додому вернусь: жінка мені не повірить, а хоч і повірить, то все одно цілий рік злагоди між нами не буде.
? Туди к бісу! ? каже тоді Бруно. ? Коли так і справді, то погане діло! Але ж я сам навчив тебе вчора, щоб ти так зробив, то бреши вже жінці своїй, а не нам!
Каландріно знов залементував і забідкався:
? Ви що, хочете, щоб я прокляв Бога, святих і все на світі? Кажу ж вам, що сю ніч украли в мене кабана!
? От що, ? обізветься тоді Буффальмакко, ? коли воно так і є, то треба нам якось ізнайти крадіжку.
? Та яким же чином її знайдеш? ? питав Каландріно.
? Дуже просто, ? каже Буффальмакко. ? Вже ж не з Індії прийшов до тебе злодій, се був, напевне, хтось із твоїх сусід; якби ти їх поскликав усіх, то я поворожив би на хлібі й сирі і дознався б увочевидьки, хто се зробив.
? Еге, ? каже Бруно, ? так і виворожиш хлібом та сиром, так і прийдуть ті любі сусіди (я певен, що то їхнє діло!): вони здогадаються, в чім річ, і не захочуть.
? То що ж робити? ? питає Буффальмакко.
? А от що, ? каже Бруно. ? Поворожімо на імбирових пігулках та на білому вині; вони не здогадаються і прийдуть випити, а ті пігулки можна замовити так само, як хліб і сир.
? Правда твоя, ? каже Буффальмакко. ? То як, Каландріно, поворожимо?
? Прошу вас, ради бога, ? каже Каландріно. ? Мені аби тільки взнати, хто вкрав, то й то б на душі полегшало.
? Коли так, ? каже Бруно, ? то давай гроші, а я вже для тебе сходжу і в Флоренцію по те диво.
У Каландріна було сольдів із сорок грошей, і він оддав їх усі Брунові. Той пішов у Флоренцію до одного знайомого аптекаря і взяв у нього цілий фунт імбирових пігулок, а в додачу замовив іще дві собачі пігулки з гіркого алое, велів потрусити їх цукром, як і інші, а щоб не сплутати з імбировими, сказав позначити їх якимось особливим значком; тоді купив бутель доброго білого вина й вернувся на хутір до Каландріна.
? Поклич же тепер, ? каже йому, ? завтра вранці до себе в гостину тих, на кого ти думаєш; вони охоче прийдуть випити (сказано ? святки!), а я з Буффальмакком заворожу вночі ті пігулки, принесу їх до твого дому і сам, заради тебе, роздам їх усім і скажу, як, що й до чого.
Каландріно так і зробив. Коли наступного ранку коло церкви під в'язом зібралось чимало людей ? селян і флорентинців, що сюди приїхали, прийшли Бруно й Буффальмакко з пігулками в коробці і бутлем вина. Поставивши всіх кружка, Бруно сказав:
? Панове, я мушу пояснити вам, для чого ви тут зібрались, щоб ви потім на мене не жалкували, як станеться вам яке лихо. У Каландріна, бачите, вкрадено тої ночі доброго кабана, і він не може дошукатися злодія; але тим, що кабана не міг узяти ніхто, опріч когось із присутніх, він, щоб дізнатися, хто се зробив, просить усіх вас іззісти по пігулці і запити вином. Знайте ж, що той, хто вкрав кабана, не зможе проковтнути пігулки: вона здасться йому гіркішою від отрути, і він її виплюне. Щоб же ніхто з вас привселюдно не осоромився, краще буде, як злодій признається панотцеві, а я ворожити не буду.
Всі присутні сказали, що згодні спробувати тих пігулок; тоді, поставивши їх усіх у ряд, а між ними й самого Каландріна, Бруно почав роздавати всім по черзі по пігулці; дійшовши до Каландріна, він тицьнув йому в руку одну собачу пігулку. Каландріно взяв її в рот і почав жувати, та як тільки на язик попало алое, він не витерпів тої гіркоти і виплюнув її. Усі підозренні поглядали один на одного, чи не виплюне хто своєї; не встиг іще Бруно всіх обділити, прикинувшись, що нічого не помітив, як раптом почув чийсь голос:
? Ге, Каландріно! Що се воно значить?
Обернувшись і побачивши, що Каландріно виплюнув пігулку, Бруно сказав:
? Пожди, може, то він так чого виплюнув; на тобі, чоловіче, другу!
Та й поклав йому другу собачу пігулку в рота, а іншим роздав решту імбирових. Якщо перша пігулка здалась Каландрінові гіркою, то друга ще й надто, але він соромився виплюнути її і ще якусь хвилю тримав у роті, розжовуючи, ? аж сльози в бідахи з очей покотились, у горіх завбільшки. Нарешті він таки не витримав ? виплюнув і сю. Буффальмакко й Бруно частували всіх вином, і всі сказали, що так воно і є ? Каландріно вкрав кабана сам у себе; дехто й лаяв його за се на всю губу. Як усі пішли і з Каландріном лишились тільки його товариші, Буффальмакко так йому сказав:
? Я зразу знав, що ти сам його вкрав, а нас дурив, щоб не вгощати нас за гроші, які ти за нього взяв.
Каландріно, якому ще страшенно горенило в роті від алое, почав божитись і присягатись, що то не він. А Буффальмакко своє:
? Признавайся, ? каже, ? брате, скільки взяв за нього? Червінців шість?
Каландріно був такий лихий, що аж не тямився.
? Слухай, Каландріно, ? каже тоді Бруно, ? один із тих сусід, кого ми отсе частували, сказав нам, що в тебе є тут якась дівка і ти даєш їй, що зможеш утаїти; напевне, ти оддав їй і сього кабана. Ти добре вмієш людей морочити: то повів нас на річку чорні камінці збирати, лишив нас там, як дурнів, а потім брехав, що знайшов той камінь, а се знов продав або оддав комусь кабана, а нам божишся, що вкрали. Та ми вже твої витівки знаємо, нас не обдуриш: давай же нам по парі каплунів, бо ми багато з тою ворожбою поморочились, а ні ? все монні Тессі розкажемо.
Побачив Каландріно, що не ймуть йому віри; і так, думає, горя багато, а тут іще од жінки може попасти ? і дав уже їм по парі каплунів. А вони посолили кабана й повезли його до Флоренції: отак пошили в дурні Каландріна.
Оповідка сьома
Бакаляр любить удову, та вона кохається з іншим, а його морозить цілу ніч на снігу; пізніше, влітку, з його намови вона простоює цілий день на вишці гола під палючим сонцем, годуючи мух та ґедзів
Чимало сміялися панії з бідолахи Каландріна; сміялися б, може, й ще більше, якби не шкода було, що ті, котрі в нього кабана вкрали, ще й каплунів собі видурили. Коли та історія скінчилась, королева веліла Пампінеї розповісти свою. Та почала, не гаючись, такими словами:
? Нерідко в світі так ведеться, любії мої подруги, що один хитрує, а другий, іще хитріший, його перехитровує, ? тим і не годиться нам з інших глузувати. Ми сміялися досхочу з різних каверз, про які тут оповідалось, та ще ні разу не говорилось про те, як за ті каверзи хто оддячував. От і хочу я, щоб ви почули, може, навіть, не без жалю, про справедливу одплату, якої зазнала одна наша землячка, яка до того на свою голову доковерзувалась, що мало сама не пропала. Вам не зашкодить послухати сю історію: може, ви наберетесь із неї більше розуму і стерегтиметесь глузувати з інших.