Кола на воді - Печорна Олена. Страница 49
– Ой синку, синку, всі ми по великому рахунку – самітники. Приходимо в життя одиноко і йдемо так само – сам на сам.
– Степане Олексійовичу, вибачте, але… чому ви у будинку для старих?
Той знову підморгнув:
– Так ніби ж то не парубок. Дивись, старіший за саме життя.
– А як же син?
Завмер посеред осені, зіщулився і став неначе меншим:
– А син… Він є й нема його. Ось так.
– Не зрозумів.
– От і я не встиг. Зрозуміти не встиг, коли ми його втратили. Знаєш, Толю, мені тут думається. Як то кажуть: все життя, мов кінострічка, перед очима пробігає. Я, щоправда, такого кіна ще не дивився, але пригадав багато, ой багато! А не збагну, де схибив. Ми ж його любили, для нього – все. Покійниця моя, Оксанка, щодня молилася за сина, всім святим молилася. Ет!
Анатолій вперше бачив таким Степана Олексійовича.
– Ви так не хвилюйтесь. Вам не можна.
– А що можна? Я померти не боюсь. Знаєш, скільки років виглядаю ту, що з косою? Вже зачекався. До того ж, Оксанка моя там давно. Одинадцять вже рочків, як від мене половина залишилась на цьому світі, інша половина – там.
– Отак кохали?
– Чому кохав? Люблю і нині. Не навчився – не любити. Вона у війну мене пораненого в ліс затягла, подалі від німця. І було їй всього сімнадцять. Дівчинка, а здужала, сховала у землянці свого діда-лісника і виходила. Пам’ятаю очі, такі близькі-близькі, а в них ліс шумить, й над нами шумовиння віковічне, гойдаються, підпирають небо велетні, а на увесь світ – лиш стукіт двох сердець. Ось так. Відтоді мені серед дерев – що з нею поруч, от і ходжу до них, мов на побачення.
– Невже… таке буває?
– А яке таке? Звичайне. То – життя, синочку. У ньому різне. Діток ми так і не народили.
– А син же як?
Старий примружив очі, немов пригадував:
– Син… то син. Що не кров моя? А то все одно. Неважливо. Наш та й годі. Війна батьків по крові відібрала, а ми раз побачили і, знаєш… Відчули, що своє. Ти не дивись так. Діток Господь різними шляхами посилає, і всі вони – рідні. Митько моїм завжди буде, а що відрікся від нього, то не зміг інакше. Бо ж він… що ж… – голос затремтів.
– Заспокойтесь. Степане Олексійовичу, може, лікаря? Вам погано.
– А що хорошого, як син до матері не навернувся, коли та помирала. Скажи? Можна так, га? Бідолашна, день у день просила, щоб приїхав з-за кордону. Дурні, ми кістьми лягли, аби єдиний син зміг світу побачити. І що? Побачив. Залишився. Нічого. Нехай. Де ж іще знайде себе такий талант. Сумували, звісно, все сподівалися на зустріч, а тут хвороба. Заслабла Оксанка й так просила, щоб сина покликав, так благала – серце виверталося з грудей. А я все: зв’язку нема, так просто за кордон не додзвонитись. Не міг правди сказати. Вона вірила. До подиху останнього. Померла в літню ніч, таку тиху, що було чути, як спинилось серце… А Митько… ні сам не прилетів, ні онуків не пустив, бо переліт, бачте, занадто дорогий. Виходить, зекономив? Ось так і поховали. Я продав квартиру і все до копійчини переслав – хай тішиться. А сам… аби не сам, прилаштувався і живу… а це, бач, ніби і дожив вже, ще саму малість – й крапка.
– А чому?
– Хворобі на те байдуже. Чому? Бо приходить. Ось і до мене прив’язалася, геть чисто висушила. Та що я? Я вже за життя старіший, а молодим – за що? Їм же тільки жить та жить.
Струснув сивими вусами, а потім раптово прямо в очі:
– Тут є хвора дівчина… Вона… знає, що по той бік мовчання.
– Ви про що?
– Не скривдиш сироту?
– Кого?
Старий аж нахилився до його очей, немов збирався розшифрувати ієрогліф:
– Ні, бачу, що не скривдиш. А вона тобі допоможе.
– Мені? Щось загадками ви заговорили.
– Зрозумієш все. Ходімо.
– Куди?
– Куди-куди. Проведеш старого діда, а то ще вітром де знесе, що хворостину.
Доріжка привела до будівлі вже знайомої, навіть під ті самі вікна. Анатолій не втримався і навіть озирнувся, шукаючи очима фантом Звіра. Саме сюди Горицвіт приїздив щодня й просиджував годинами, завжди палив й чекав чогось, на що й не сподівався.
– Дивишся, синку? Мо’, який знайомий тут?
– Та ні…
– Тоді ходімо, обережніше. Нам по сходах аж на другий поверх.
– Другий?
– Ой, це зараз що до Місяця дійти, старому капцю. Допоможеш?
Сходи. Рука Степана Олексійовича спирається на його руку. Він і справді висох, самі кістки. А може, то життя виходить із вологою? Мучиться, напевно, а ні слова, тільки дихається важко. Забракло сил, спинились, постояли вже у коридорі – довжелезному. Вони в лікарнях всі такі, все одно що тунелі з одного світу в інший.
– Ось ніби і прийшли. Сьома палата. Утомився я. Постукай, тільки тихо, там дитина.
– Дитина? Степане Олексійовичу, щось я не збагну нічого. До кого ви привели?
– Кажу ж, що зрозумієш. Стукай.
Двері здались картонними, бо з-за них почувся голос, неначе його власниця стояла поряд. Ніжний. Таким лише співати колискові.
– Увійдіть.
– Таєчко, а ми до тебе в гості. Не потривожили?
Світла постать підвелась із ліжка. Дівчина була вся біла-біла, одного кольору із стелею та стінами, і здавалася єдиним цілим з лікарняною палатою, лише рухи й видавали в ній життя.
– Та ні, Степане Олексійовичу. Все гаразд. А ви сьогодні як почуваєтесь?
– Як? Козак! Ксеня, бачу, спить?
Посміхнулась:
– Поїла щойно, тепер спатиме.
Степан Олексійович дрібними кроками, аби не потривожити, підійшов до дитячого ліжечка, перехилився, посміхнувся й неначе помолодшав.
– Ох і красуня. Старий дід – а памороки відбиває. Сонечко ти наше. Та що це я? Таїсіє, ми… Це… Як же пояснити? Вам поговорити треба ось із цим чоловіком. Розумієш?
Світло-блакитні очі намалювали запитання:
– З ким?
– Ну як же? Господи, та я ж, старий пеньок, забув вас познайомити. Це – Анатолій Миколайович Кравченко, батько Оксанки.
Незнайомка мимоволі здригнулась й опустила очі:
– Так, я… чула. Співчуваю.
Анатолій стояв ні в сих ні в тих:
– Спасибі.
Степан Олексійович кахикнув:
– Ой! Мені вже час. Крапельниці кляті. А ви поговоріть, дітки.
І пішов, тихенько зачинивши двері за собою, у кімнаті зависла тиша з присмаком паленого листу. Жінка чомусь боялася підводити очі:
– Не знаю, з чого почати… Словом, я… я… матір дитини Віктора Федоровича Горицвіта.
Анатолію здалось, що лікарняну палату проковтнула димова завіса.
– Хто?
Жінка зіщулилася й повільно відірвала від підлоги очі. Красиві. Змучені. Їй важко дихати – настільки, що його легені рефлекторно набирають повітря за них двох. Кивнула у бік ліжечка:
– То Оксанка… його дочка. Їй п’ятий місяць.
– Постривайте, але ж… Як дитина?
Посміхнулась:
– Просто. Від кохання народжуються діти.
– Його дочка… Оксанка?
– Так. Але про неї нікому не відомо. Вірніше, про те, що Оксанчин тато – Горицвіт. Для мене це важливо. Дуже. Тому прошу, аби все сказане лишилося в цих стінах. Обіцяєте?
– Обіцяю.
– Та ви присядьте, бо розмова вийде довгою, хоча… нам лише здається, що життю нема кінця, а насправді – вміститься у кілька речень. Так вийшло із моїм, і його – також. Дивовижно, але обидва задихнемось. Він… втопився, а в мене розкладаються легені, лишилось… Лікарі остерігаються говорити правду, хоч я здогадуюсь… Зараз не про те. Ви… ви… пробачте… Знаю, що просити про таке не маю права, та й ніхто не має, але мені простіше: у мене вже не лишилося часу.
У віконне скло вітер раптово жбурнув багряне листя клена, воно повільно сповзло униз й завмерло на карнизі. Чоловік і жінка прикипіли поглядом до нього, немов прагнули втримати якнайдовше. Анатолій зважився спитати про головне:
– Чому він це робив?
Єдиний подих вітру, легенький, прозорий – і багряне листя зірвалося.
– Я не знаю. Справді. Ми не бачилися з дня народження Оксанки, але… все, що мені відомо, розповім. Якби ж ще можна було підібрати правильні слова, щоб ви все зрозуміли…
– Ну… Почніть спочатку.