Українські традиції - Ковалевський О. В.. Страница 90

Дев'ятнадцятий день – небезпечний для торгівлі та ремісництва, невдалий і для одруження. Той, хто захворіє цього дня, слабуватиме довго. Народжені в цей день схильні до пиятики та інших гріховних звичок.

Двадцятий день – один із найпридатніших для шлюбу, який віщує молодятам благополуччя й багатодітність. Найкраще всі справи починати цього дня, не пощастить лише мисливцям. Діти, які народились у цей день, виростуть розумними і талановитими.

Двадцять перший день – благополучний для господарства, сівби, саджання, купівлі худоби (особливо молочної). Цього дня найкраще садити овочі. Народжені цього дня малого зросту і не схильні до навчання.

Двадцять другий день – невдалий для всіх справ, крім одруження та кохання. Народжені цього дня невдачливі.

Двадцять третій день – вдалий майже для всіх робіт, а особливо для навчання. Щастить цього дня жінкам. Народжені у двадцять третій день місяця проживуть довго і відзначатимуться мудрістю.

Двадцять четвертий день місяця поганий для починань, хто з цього дня захворіє – видужує рідко, мисливці, мандрівники, закохані, як правило, зазнають невдачі. Не рекомендується брати шлюб цього дня. Сприяє лише землеробам. Діти, народжені цього дня, ростуть високими і чесними.

Двадцять п'ятий день – нещасливий для всіх починань і справ, крім злих. Народжені цього дня ліниві і живуть мало.

Двадцять шостий день – середньої сприятливості для всіх видів діяльності, крім гендлярства, де можна досягти успіху. Ті, хто захворів цього дня, довго слабують. Народжені цього дня матимуть погане здоров'я, слабку пам'ять, нестримний характер.

Двадцять сьомий день – сприятливий для добрих справ, хворим цього дня полегшає. Вдалий для землеробів, торгівлі, навчання. Невдача чекає мисливців. Якщо день випадає на середу – щасливе одруження. Народжені в цей день дівчатка виростуть вродливими, щасливими у заміжжі, хлопчики ледачкуватими й невиразними зовні.

Двадцять восьмий день – невдалий для мисливства, рибальства, мандрування. Успіх чекає торговців і тих, хто купує худобу. Шлюби, укладені цього дня, благополучні, але бездітні. Народжені в цей день бувають щасливими й живуть довго, особливо хлопчики.

Двадцять дев'ятий день – нещасливий для всіх справ і починань, крім злих. Народжені цього дня хворобливі й живуть мало.

Тридцятий день – щасливий для всіх справ і всіх видів діяльності. Народжені цього дня розумні, їм в усьому щастить.

Ще чекає своїх дослідників українська народна астрологія, і ще не одну цікаву сторінку буде написано про народний гороскоп, який можна укласти на основі етнографічних досліджень. Це було б пізнавально не лише для тих, хто хоче навчитись передбачати майбутнє, але й для тих, хто цікавиться народними знаннями, які мають глибоке підґрунтя вікових спостережень.

Народний прогностик

Серед народних знань, які несправедливо призабуті або просто не беруться до уваги, є вироблена віками система передбачення погоди, побудована на основі спостережень і закріплена у вигляді примовок і приказок, прикмет, а інколи й забобонів. Ця система широко використовується й нині. Хто з нас, глянувши на захід сонця, не робить прогнозу на завтра, хоча потреби в цьому, для міських жителів особливо, практично немає. Але кров предків-землеробів міцно прив'язала нас до необхідності визначати погоду, і виринають у пам'яті невідомо коли й від кого почуті прикмети, яким не одна сотня років.

Необхідність передбачення погоди тісно пов'язана із господарською діяльністю людини, отже, прогностик як система склався найперше у землеробських племен, оскільки від правильності вибору часу для сівби чи саджання залежало благополуччя людини. Асоціативно-наслідковий зв'язок явищ природи із поводженням птахів, тварин, рослин тощо і витворив прогностик, корисний для представників практично всіх видів людської діяльності. Український прогностик, певно, своєю побудовою не є чимось відмінним від систем прогнозувань у інших народів, хіба що особливості географічного розташування та пріоритетність деяких видів занять внесли свої корективи.

Складається він з прикмет-прогнозів, які тематично можна розподілити на такі частини: 1. Календарні довготривалі прогнози. 2. Довготривалі, пов'язані з порами року. 3. Короткотермінові прогнози, спільні для всіх пір року. 4. Короткотермінові прогнози для окремих пір року. Ці передбачення легко перевірити, знаючи хоча б невелику кількість тих прикмет, якими користувались наші предки. Подаючи стисло український прогностик, хочемо зауважити, що ми наводимо лише прикмети, не оформлені у вигляді приказок.

На весну

Якщо 1 лютого (Макара) погода ясна, то весна буде рання.

Якщо 4 лютого (Тимофія) після обіду буде сонячно – весна буде рання.

Якщо 14 лютого (Трохима) на нічному небі багато зірок – весна очікується пізня.

Якщо сніг випав 15 лютого (Стрітення) – весна буде дощовою і холодною, а якщо в цей день сонячно – весна буде рання. Якщо цього ж дня погідно, але не видно сонця, то морози посиляться 24 лютого (Власа).

На літо

Якщо 14 березня (Явдохи) погода сонячна і тепла – буде тепле літо.

Якщо весняні води не рушать до 14 квітня (Марії) – літо очікується холодне і дощове.

Якщо погода не встановиться до 22 квітня (Антипа) – літо буде сухе, як і весь рік.

Якщо при зустрічі Сонця з Місяцем 21 квітня (Родіона) погода тепла і сонячна, то й літо буде таким, якщо негода – чекай холодного літа.

Якщо 13 травня (Яреми) схід сонця безхмарний і ясний, літо буде погоже, якщо цього ж дня буде теплий вечір і зоряна ніч, літо буде засушливим.

Якщо 24 травня (Мокія) буде туман – літо буде дощовим.

Якщо на Трійцю (49 день після Великодня) йтиме дощ, то дощитиме до кінця місяця.

Якщо 3 липня (Мефодія) йде дощ, то дощитиме ще 40 днів.

Якщо дощ йтиме 10 липня (Самсона), то аж до бабиного літа буде сирість і мряка.

Якщо липа цвістиме 22 червня (Кирило) – літо буде теплим і сонячним.

На осінь

Якщо 1 серпня (Мокрини) буде дощ, осінь буде дощовою, якщо сухо, то й осінь буде сухою.

Якщо 23 серпня (Лаврентія) безвітряна погода, осінь буде теплою і сухою.

Якщо 27 серпня (Михеїв день) буде буря – чекай непогожого вересня, якщо вітряно, без дощу – осінь передбачається суха й вітряна.

Якщо погода «молодого бабиного літа» (з 23 серпня по 11 вересня) гарна, то «старе бабине літо» (з 31 вересня по 8 жовтня) непогоже.

Якщо молодик з'являється у дощовий день жовтня, то весь наступний місяць теж буде дощовим.

На зиму

Якщо ЗО червня (Мануїла) дощить – зима буде сніжною.

Якщо 23 серпня (Лаврентія) погода безвітряна – зима буде без заметілей і хуртовин.

Якщо у перший половині серпня погода стала, то зима буде затяжною.

Якщо 14 жовтня (Покрова) вітер дме з півдня – зима буде теплою, якщо із заходу – помірною, якщо з півночі або сходу – холодною.

Якщо цього ж дня зранку дме вітер з півдня, а з обіду – з півночі, початок зими буде теплий, а потім значно похолодає.

Якщо до 14 жовтня опаде листя з вишні, зима буде теплою, якщо листя тільки жовте – лютою і сніжною.

Якщо журавлі відлітають до Покрови, зима буде ранньою.

Який буде перший день грудня, такою бути зимі.

Якщо до 13 грудня (Парамона) сніг не випаде, зима буде теплою, якщо сніг вже лежатиме – сніжна і холодна.

Пізньої осені дме вітер зі сходу – буде холодна зима.

Новоріччя буде морозним: якщо на 25 грудня сонце ясне й променисте, якщо ж сонце ховатиметься за хмари, а на деревах паморозь, то під Новий рік буде хмарно і можлива відлига.

Ознаки раннього приходу весни

Якщо сніг випаде ранньої осені – чекай на ранню весну. Якщо восени листя берези жовтіє зверху – весна буде ранньою, якщо знизу – пізньою.