Країни свiту. Азія - Мирошникова Валентина Валентиновна. Страница 14
Ізраїль - багатонаціональна країна, але переважна більшість її населення - євреї (82 %). Другою за чисельністю етнічною групою є араби (16 %) і тільки 2 % становлять представники інших національностей: друзи, черкеси, караїми, вірмени, вихідці з країн африканського Середземномор’я та Близького Сходу. Лише 10 % населення мешкає в сільській місцевості (в тому числі й арабські бедуїни-кочівники). Відповідно до цього державними в країні офіційно вважаються іврит та арабська мови, а державною релігією - іудаїзм (хоча певні верстви населення сповідують християнство або мусульманство). Грошовою одиницею є шекель.
Ізраїль багатий на культурні традиції, які нині відроджуються в мові, літературі та мистецтві, особливо музичному. У повсякденному житті євреї, особливо ортодоксальні, тобто такі, що дотримуються релігійних приписів та заборон, керуються Біблією і Талмудом - збірником традиційного єврейського права. Духовна культура арабів дуже близька до культури арабського населення Йорданії та Сирії.
Панорама Тель-Авіва
Єрусалим. Вид з гори Сіон
Офіційною столицею Ізраїлю вважається Тель-Авів, але самі ізраїльтяни за місцевим законом від 30 липня 1980 р. визнають столицею Єрусалим, оскільки вважають це місто колискою своєї держави. Саме з ним пов’язані всі найважливіші історичні події, що відбувалися на тій території, яку займає теперішній Ізраїль. А заселення цієї території розпочалося ще в III тисячолітті до н. е. У різні часи на цій території оселялися семітські племена: фінікійці, ханаанці, хети, філістимляни (саме від них утворилася грецька назва країни - Палестина). З II тис. до н. е. тут з’явилися єврейські племена, які перемогли філістимлян і в XI-X ст. до н. е., за часів царювання Давида і Соломона, утворили давньоєврейські царства Ізраїль та Юдею. У 586 р. до н. е. Юдея була захоплена правителем Вавилону Навуходоносором II, а її столиця Єрусалим - зруйнована. (Слід зазначити, що це місто за всю історію свого існування руйнувалося і відновлювалося понад 80 разів!) У середині I ст. до н. е. обидва єврейські царства були підкорені римлянами. Саме за часів римського панування зазнала утисків християнська релігія, а її засновника Ісуса Христа було розіп’ято.
Найціннішими пам’ятками давньої історії Ізраїлю є так звані «Кумранські сувої», або «Сувої Мертвого моря», знайдені в 1947 р. в прибережній печері чередником-бедуїном. Пізніше в кумранських печерах було знайдено ще багато рукописів давньоєврейською, арамейською і набатейською мовами, які датуються II ст. до н. е. - II ст. н. е. Вони дали привід для нового прочитання Біблії і стали справжнім скарбом для археологів і лінгвістів.
У середні віки Палестина безліч разів переходила від одного завойовника до іншого, доки в VII ст. Її не захопили араби і вона не стала частиною Арабського халіфату. Наприкінці XI ст. країну завоювали хрестоносці і створили на її теренах Єрусалимське королівство. Невдовзі єгипетські правителі - мамлюки - приєднали його до своєї держави, а в XVI ст. ця територія була захоплена турками-османами, які володарювали на ній аж до Першої світової війни.
Майже до Другої світової війни країна перебувала під британським патронатом. Після того як за рішенням ООН 1947 р. Палестинська територія була поділена на дві держави - єврейську та арабську, Ізраїль здобув незалежність. Проте відразу почалися територіальні суперечки між євреями і арабами. Протягом багатьох десятиліть відбувалося чимало воєнних сутичок між Ізраїлем та його сусідами - Ліваном, Сирією, Йорданією та Єгиптом за володіння Синайським півостровом, західним берегом річки Йордан та районом Гази. Не вщухають вони й тепер: попри те що в 1993 р. між Ізраїлем і Організацією визволення Палестини була підписана мирна угода, майже щодня новини сповіщають про нові терористичні напади арабських екстремістів на мирне населення Ізраїлю. Пошук шляхів мирного врегулювання палестинської проблеми й досі залишається однією з найгостріших політичних проблем сучасності.
Індія - колиска східної цивілізації
Республіка Індія знаходиться у Південній Азії. Вона розташована на великому півострові Індостан, що його омивають води Індійського океану. До її складу входять також Андаманські, Нікобарські, Лаккадійські, Аміндівські острови та острів Мінікой у південно-східній частині Аравійського моря. Разом з ними площа країни становить близько 3,3 млн км2.
На сході республіку омивають води Бенгальської затоки, на півдні - Індійського океану та Полкської протоки, яка відокремлює його від острова Шрі-Ланка. На заході країна омивається Аравійським морем. Втім, Індія має багато сусідів на суходолі. На півночі вона межує з Афганістаном, Китаєм, Непалом і Бутаном, на сході - з Бангладеш, М’янмою (колишньою Бірмою), а на заході - з Пакистаном.
Гірський краєвид
На теренах Індії чітко вирізняються три великих природних райони. На півночі височать величезні гірські системи Каракоруму і Гімалаїв. На півдні знаходиться плоскогір’я Декан, яке облямовують приморські рівнини. А між ними лежить ІндоГангська низина.
У Гімалаях беруть початок найбільші ріки країни - священний для індійців Ганг і Брахмапутра. А взагалі в Індії дуже багато річок і озер. Їхня загальна площа становить майже 314,5 км2.
Гімалаї - найвищий гірський масив земної кулі. Тут знаходиться овіяна легендами Джомолунгма (Еверест) - найвища вершина світу, яка височить на 8848 м над рівнем моря. А взагалі в Гімалаях налічують 11 вершин понад 8 км заввишки. З них у межах Індії розташована Канченджанга (8585 м), яка є найвищою точкою країни.
Клімат Індії на більшій частині її території - тропічний. На півночі він тропічномусонний, а на півдні - субекваторіальний мусонний. Втім, кліматичні умови тут мають дуже велике розмаїття - від дуже холодних районів Гімалаїв до вологих тропічних районів півдня. На західному узбережжі дуже спекотно і волого, на південному ж заході - спекотно й сухо. У східній частині і на південному сході знов-таки спекотно і волого, в центрі півострова досить посушливо. На рівнинах середня температура січня становить від +15° на півночі до +27 °C на півдні. У травні тут значно тепліше - від +28° до +35 °C. Кількість опадів теж дуже нерівномірна: у пустелі Тар на заході країни - від 60 до 100 мм за рік; у центральних районах Декану - до 300-400 мм; у Східних Гімалаях - 3000-6000 мм. А поблизу населеного пункту Черапунджі на плато Шіллонг, що знаходиться на висоті 1300 м над рівнем моря, знаходиться найвологіше місце на Землі. Кількість опадів тут сягає 12 тис. мм за рік.
Підвищена вологість сприяє буянню рослинного світу. Пишні тропічні ліси Індії називаються джунглями. Серед них найзнаменитішим є ліс Сундарбан, розташований у південному районі гирла Гангу і Брахмапутри. Тут росте високе дерево ерит’єра трутова. Її деревина використовується при будуванні житлових споруд і кораблів. Береги численних проток тут облямовані мангровими заростями, а також заростями пальми ніпи чагарникової, яка використовується для покрівель, дахів і як сировина для вироблення цукру та вина. Взагалі в Індії росте близько 20 видів різноманітних пальм. Серед них найвідомішими є кокосова, арекова та фінікова пальми. Втім, остання зустрічається тут лише в дикому вигляді і не дає поживних плодів. Знаменита Індія і пальмою тодді, або пальмірою, яка утворює густі ліси на півдні країни.
На рівнинах панують низькі трави на зразок бур’янів. Дерева ростуть тут лише по берегах річок. Серед них переважає акація аравійська. А на південь від річки Годаварі простягаються савани, вкриті різноманітними злаковими травами, з розкиданими деінде акаціями, дикими фініковими пальмами і молочаями.