»Веста» не знає пощади - Козакевич Микола. Страница 27
— Стривай… Як то було? Я сидів за письмовим столом Рема і переглядав штампи, роблячи по черзі відбитки на папері. Раптом позаду щось зашелестіло. Я хотів оглянутись і… Далі вже нічого не пам’ятаю.
— На вас напали, пане начальник, — зробив висновок Юрек.
— Напали, звичайно. Але хто? — замислився Завірюха, обережно обмацуючи потилицю. — Як вони могли пробратися до квартири?
— Через двері, — буркнув Юрек. — Ви, пане начальник, забули замкнути двері до кухні. Я теж так увійшов.
Завірюха пильно глянув на шофера:
— Двері до кухні? Не може цього бути! Я власноручно замкнув їх і залишив ключі в замку. Пам’ятаю чудово…
— А може, влізли, підібравши ключі?
— Це виключається. Ключ стирчав у замку з цього боку!..
— А коли я прийшов, то двері були незамкнені, їй-богу! — доводив Юрек.
Капітан, незважаючи на протести шофера, підвівся і, опираючись на його плече, вийшов на кухню. Ключ стирчав у замку.
— Не може бути, щоб я помилився і не замкнув дверей, — шепотів сам до себе Завірюха, уважно оглядаючи поверхню ключа. — Бандит відімкнув їх, уже виходячи з квартири. Але як же він сюди потрапив, не зірвавши печаток?
І ось саме в той час, коли вони стояли біля дверей, обмірковуючи дивний випадок з ключами, вгорі, над їхніми головами, несподівано пролунав дзвінок. Обидва здригнулись і перезирнулись.
— Юрек, швидко в коридорчик! Охороняй мене ззаду, а я відчиню двері! — пошепки наказав Завірюха.
Хто міг добиватись у квартиру, господарі якої вже місяць, як лежали на кладовищі? Капітан відчинив двері. На сходах стояв чоловік з чемоданчиком, а позад нього — два санітари з носилками.
— Сюди викликали швидку медичну допомогу? — спитав офіціально лікар. — Де поранений?
Завірюха запросив усіх зайти, потім трохи ніяково пояснив, показуючи на розбиту голову:
— Поранений — це я. Але, правду кажучи, не було ніякої потреби викликати швидку медичну допомогу. То вже надмірна запопадливість мого шофера…
— Моя? — здивувався Юрек В’юн, входячи з пістолетом у руці. — Я не викликав швидкої медичної допомоги. Хотів, але телефон відключений, не міг подзвонити…
— Я слідчий міліції, — пояснив Завірюха, бачачи, що лікар недовірливо дивиться на пістолет Юрека В’юна. — Зі мною сталася невелика пригода, — капітан поглядом наказав Юрекові не дуже пояснювати, що то за подія. Лікар розкрив чемодан і, відіславши санітарів назад у карету, почав оглядати рану…
— Хто б там не дзвонив, але добре зробив, що ви кликав нас, — мовив лікар. — Правда, небезпеки немає, але рана погана — довгий розріз, шкіру треба зшивати скобками. А чому ви такі мокрі? — запитав, починаючи обережно вистригати волосся навколо рани.
— То я приводив до притомності пана начальника, — гордо пояснив Юрек В’юн.
— Пан начальник може подякувати богові, що не загинув смертю утопленика. — Потім мимохідь запитав: — А що, власне кажучи, сталося?
Завірюха мить подумав і сказав:
— Буду з вами відвертий. Це напад. Мушу просити вас коротенько описати ушкодження, яких мені завдали, це потрібно для справи.
Капітан поцікавився, хто і як викликав швидку медичну допомогу.
— Хтось подзвонив, назвав адресу і навіть точно вказав, що йдеться про поранену людину.
— Але хто ж то був? Шофер, виявляється, цього не робив.
— Не знаю, — відповів лікар. — Можу тільки сказати номер телефону, з якого дзвонили. — Він на хвилину одірвався від своєї роботи і попросив Юрека подати капітанові грубий зошит, який лежав на чемоданчику з приладдям.
— Погляньте останній запис.
Завірюха перегорнув сторінки зошита, заповненого сотнями адрес і прізвищ, а також записами лікарів про подану допомогу. Нарешті знайшов. Телефон — 21–15–15, жінка викликає швидку медичну допомогу на таку-то адресу допомогти пораненому.
— Юрек, — велів капітан шоферові, — іди до найближчого таксофона, подзвони на телефонну станцію, хай дадуть адресу і прізвище власника телефону 21–15–15.
— Слухаю, пане начальник! — полегшено сказав Юрек.
Коли через п’ятнадцять хвилин він повернувся, лікаря уже не було.
— Пане капітан! — вигукнув Юрек, влітаючи у квартиру. — Скандал! Телефон у цьому самому будинку…
— В цьому самому будинку? — пожвавішав Завірюха, схожий у білій пов’язці на бедуїна. Він узяв аркушик і свиснув: на ньому чорніли написані незграбним почерком Юрека В’юна слова: “21–15–15, вул. Новогродська, № … абонент — Надольський”.
— Так це ж тут, по сусідству, — вимовив Завірюха, пригадуючи наляканого сусіда, який приходив сюди на голос магнітофона.
— Напевне, вони почули шум крізь стіну, — висловив припущення Юрек, але капітан перебив його, махнувши рукою:
— Стривай, зараз усе перевіримо! — Вони знову пішли до кабінету Рема; Юрек здивовано дивився, як Завірюха підняв килим, що затуляв двері до квартири Надольських. Досить було кинути оком, щоб помітити: шнурочки із штампами міліції, якими були опечатані двері, розірвано. Капітан через хусточку взявся за ручку, натиснув її, і двері слухняно відчинилися. Почувся тихенький шум. Так, це був той самий звук, який стривожив капітана за секунду до удару. Вони мовчки пройшли через дві кімнати Надольських; у квартирі не було нікого. Меблі стояли в чохлах, на столі сірів товстий шар пилюки. Підійшовши до дверей, які до війни були парадним входом до квартири Августа Рема, капітан і Юрек побачили багато листів і газет — їх вкидав листоноша через щілину в дверях. Тут валялася кореспонденція двотижневої давності. Завірюха присів навпочіпки і, не торкаючись газет і листів, уважно оглянув їх. Біля одного він затримався довше, потім звернувся до шофера:
— Юрек, що ти бачиш на цьому конверті? Ось на цьому великому, білому.
— Нічого не бачу, пане начальник. Ніби трохи забруднений…
Завірюха випростався.
— Це не бруд, а явний слід. Жінка у туфлях на високому каблуку. Оцього сліду і відбитків пальців на телефонній трубці досить, щоб встановити особу моєї незнайомої опікунки, коли ми знатимемо підозрілих… — Капітан повільно підійшов до вхідних дверей, обережно, щоб не стерти можливих відбитків пальців, узявся за ручку, і ці двері так само легко відчинилися. — Ну, що ти на це скажеш? — запитав Завірюха шофера, але Юрек тільки руками розвів:
— Нічого не розумію, пане начальник.
— Усе це треба з’ясувати, — міркував Завірюха, оглядаючи трубку телефонного апарата, на якому видно було номер 21–15–15. —Поки що ми знаємо тільки те, що бандити ввійшли цими дверима.
— А звідки ви знаєте, що бандитів було кілька, а не один?
— Мав бути той, хто мене вдарив, і жінка, яка викликала швидку медичну допомогу, отже, щонайменше дві особи. Ти ж, певне, не думаєш, що злочинець, ударивши когось важким предметом, міг потім викликати лікаря до своєї жертви? То все відбувалося дуже швидко. Хвилиночку, котра година?
Глянувши на свій годинник, Завірюха побачив, що в ньому розбито скло, і годинник взагалі не йде. Стрілки зупинилися на одинадцятій годині сорок сім хвилин. Напевне, капітан, падаючи, ударив ним об письмовий стіл або підлогу.
— О котрій годині ти виїхав з міліції? — запитав.
— О дванадцятій. По радіо саме передавали сигнал. Завірюха похитав забинтованою головою:
— Бачиш, як воно буває в нашій роботі! Якби ти виїхав на п’ятнадцять хвилин раніше, то в мене тепер певно, голова була б ціла…
Шофер несподівано вибухнув жахливими прокльонами і погрозами. Капітан здивовано глянув на нього.
— Я міг приїхати на п’ятнадцять хвилин раніше, — аж тремтів од люті Юрек, — але ваша секретарка морочила мені голову… — І він розповів капітанові про непорозуміння з друкаркою. Завірюха знизав плечима:
— Ну, нічого не зробиш, сталося — назад не повернеш. А ти теж винен. Навіщо дратуєш жінку? Зрештою, хто знає, що краще. Якби не було нападу — не було б нових слідів, — промовив капітан, розглядаючи кімнату. — Тепер нам відомо, що у квартирі Ремів чогось шукали, що є людина, яка знала про підготовку нападу, але не хотіла мені нічого поганого. Все це нові важливі сліди.