Знайти і затримати - Тимчук Віктор. Страница 5
Я поквапив її:
– Що ж далі, Надіє Танасівно?
– Ох, далі… – перегодя мовила. – Стрибнув той з поїзда, а за ним другий. Тоді вскочив до тамбура міліціонер і до мене: «Тітонько, як зійдете – подзвоніть у міліцію, скажіть, що бачили. Це вбивці з автовокзалу». Я так і зойкнула. А він – за ними…
– Стрибнув? – хоч і, знав про це, але мене ніби підкинуло на стільці. – У якому місці?
– Саме на вигині залізниці.
– А ви не виглянули з тамбура? – Яків спохмурнів і навіщось узявся ретельно причісуватись.
– Де там… Я наче заклякла від жаху.
Начальник станції мовчав, тільки зиркав насторожено то на мене, то на Пазова.
– Які ті двоє з себе? Ви їх запам'ятали? – доскіпливо питав я.
– Які?.. Страшні й люті. Краще таких не бачити. Один – невисокий, – телятниця зігнула руки в ліктях і набурмосилась, – присадкуватий, вузькоокий, з чубчиком над лобом, а другий вищий, чорнявий, трохи вуха відстовбурчені, і говорили мов не по-нашому, чудернацько.
– А в що вдягнуті? – Яків наче підслуховував мої запитання.
– На вузькоокому лляна синювата сорочка з мереживом на комірці, а на тому жовта футболка.
– Ти про сумку, Надіє, про сумку, – нагадав жінці залізничник.
– Була в них сумка, стара, господарська, коричнева.
Вона! Тепер я ні на крихту не сумнівався, що Загата переслідував грабіжників.
– Як вони називали один одного?
– Нелюдські якісь імена, – похитала головою. – У присадкуватого ніби риб'яче.
– Короп? Карась? Сом? Лин? Щука? В'юн? – випалив Пазов.
– Ні, великої риби, хижої, – уточнила Найденко.
– Кашалот? – підказав залізничник.
– Акула? – докинув я.
– О, акула, та трохи не так, – морщила лоба жінка. – Ще наче якась буква.
– А того як?
– Зараз згадаю… Ага, ледацюг так називають, наче фільонка…
– Філон? – підказав я.
– Еге, Філон, – телятниця здивовано подивилася на мене.
– А хто стрибнув із сумкою?
– Перший, високий..
– Спасибі вам, Надіє Танасівно, – і я звернувся до залізничника: – Звідкіля ви чули постріл?
– Із нашого перончика. Я завжди зустрічаю поїзди. Стою, а поїзд саме на тому коліні. У нас тут тихо як у вусі, а воно – трах! – наче суху дошку переламали. Оце й усе, – розвів руками начальник станції.
Ми вийшли надвір. Під акацією, у рідкому затінку сиротливо тулився наш «газик». Відчував, що нам бракувало ще чогось, якогось факту, який би дав поштовх до негайного пошуку. Що ж випало з нашої уваги? Адже збирався запитати Найденко… Збирався… Ах, да!
– Надіє Танасівно, на який бік вони стрибали?
– Туди, – показала рукою. – До лісу, чи перед сухим струмком, чи після…
– А з того боку попід колією є дорога?
– Проїдете, – впевнено сказав залізничник. – Може, мені з вами?
– Не треба. Якщо з'являться на станції – дзвоніть у міліцію. Самі не пробуйте затримувати, – попередив.
Ми підійшли до «газика». Сержант відчинив дверцята, але ми не сіли до кабіни.
– Новин ніяких? – запитав його..
– Ні.
Я замислився. Спроквола мовив:
– Викликати Кузьменка з вівчаркою чи самим пошукати сліди? – і дивився на Якова, та нараз рішуче Бунчуку: – Слухай, Миколо, ти поїдеш з лейтенантом попід насипом назад, тільки з того боку. А я піду по колії. Мене не випереджай. Зрозумів?
– Так точно.
– Я, Арсене, зв'яжусь із черговим і скажу, що Загата таки вистрибнув із поїзда за вбивцями перед станцією Партизанська, – сказав Пазов.
«Газик» рушив, а я пішов стежкою понад колією. Від нагрітих шпал у повітрі стояв густий дух мастила. За переїздом сержант поволі з'їхав до підніжжя насипу.
До водостічної труби було далеченько. Отже, злочинців – двоє. І хто зна, може, Загата вже котрогось із них затримав і вів лісом до дороги. Адже недарма вистрілив. Залізничник чув лише один постріл. Один, попереджувальний. Другого – ні. Висновок: грабіжник спинився, бо зрозумів, що тікати безглуздо.
Назустріч мені дибали грунтівкою дядько й тітка. Звідкіля вони взялися? До міста далеко, щоб звідтіля йти пішки. Дядько в картузі, в чорному костюмі й сірих кедах, рудобородий, накульгував, спираючись на палицю. Тітка низенька, згорблена, закутана в чорну хустку, з білим вузликом в руці.
– Агов, діду! Куди це ви чимчикуєте?
– До поїзда, – непривітно буркнув.
– Іздалеку?
– З Тарасівки, – не зупинявся.
Лісовою стежкою дійшли до насипу, подумав я, і запитав:
– У лісі нікого не бачили?
– Суниць і грибів там нема… – шкутильгав далі.
Нема. Мабуть, нікого не зустріли.
Стривай! А якщо начальник станції не почув другого пострілу через наближення поїзда? І таке може бути. З кабіни висунувся Яків і махнув до мене рукою.
– Арсене, нам присилають Кузьменка! – гукнув мені.
Правильно зробили. Ми посувалися далі. Я придивлявся до схилу насипу, сподіваючись помітити свіжі сліди. Ліс видавався мені тривожним і таємничим. Десь там Ілля сам переслідує злочинців. Відчайдушний він хлопець. Хоч би стрибнув добре. Позаду загуркотів поїзд. Товарняк. Він саме минав станцію. Я спустився з насипу, став за кущем шипшини. Поїзд наближався, і все гучніше стугоніли рейки. На повороті швидкість у нього невелика, і, мабуть, приземлився Загата без ушкоджень. Коли б ті двоє скрутили собі в'язи.
Мене обдало гарячим пругким повітрям, майнуло обличчя машиніста, і замигтіли, застукали колеса, пригинаючи рейки на стикові, забряжчали буфери.
Гул подаленів, і стало тихо. Я вже чув сюрчання коників і спів жайвора. На насипу ще дужче припікало сонце. Подумав: грабіжники, напевне, не тікатимуть до дороги і не скористаються попутним транспортом, бо здогадуються, що їх уже шукають, раз міліціонер кинувся за ними. Вони пересидять у схованці день, а вночі пробиратимуться до міста.
Що ж, до вечора ми ще знайдемо власника будинку і «Волги», влаштуємо у нього засідку. Це на випадок, якщо Загаті не пощастить. Ось і пересохлий струмок. Здалося чи справді?.. Я уважно глянув на високу траву, що росла на смузі землі між насипом і лісом. Трава місцями прим'ята, аж до перших дерев. Я здогадався – сліди. От чи свіжі вони? Я підняв руку, щоб Микола зупинився. Збіг до підніжжя насипу, нахилився до трави…
Слід свіжий. Я пішов до узлісся, переконуючись, що так широко бігти міг тільки довгий Загата.
Добре, що нам висилали Кузьменка із розшуковим собакою. Перед густим кущем ожини сліди повертали праворуч. Я мимохідь зірвав чорну ягоду й вкинув до рота, теж обминаючи… І ягода застрягла мені в горлі. Я вкляк на місці.
– Арсене, що там?! – стривожено гукнув Яків.
А я не можу поворухнути язиком… За кущем ожини лежав Загата. На його голубій сорочці, під правою лопаткою, червоніла пляма…
– Викликайте наших! – прорвало мене. – І «швидку медичну допомогу»! Аптечку давайте!
Обережно, щоб не затоптати сліди, я ступив до лейтенанта й припав вухом до його спини. Серце билося. Живий!
– Іллюшо, – покликав.
Навіть не ворухнувся. Його голова лежала на руках. Мій погляд зупинився на розстебнутій кобурі, й нараз мене пронизав лиховісний здогад… Ще надіючись на якесь диво, я заглянув лейтенантові під обличчя. Пістолета не було. А може, аж під ним, накрив своїм тілом? Пальцем підняв клапан кобури – порожня, і запасної обойми теж нема.
Я звівся й витер спітнілий лоб. Підбіг Пазов, оглянув чіпким поглядом Загату і одразу все зрозумів.
– Хоч живий? – запитав.
– Дихає.
Справа погіршилася. Вбивця озброївся. Скільки ж залишилось у нього патронів? П'ятнадцять чи менше? І що тут сталося? Чому лейтенант поранений? Невже влаштували йому засідку? Адже злочинців двоє…
Підбіг Бунчук з аптечкою.
– Загата… – вражено прошепотів.
– Ти вийняв ключ запалювання? – Я взяв у нього аптечку.
– Ключ?.. Залишив.
– Забери!
Микола метнувся до «газика». Ми з Яковом присіли коло лейтенанта. Я розкрив аптечку, приготував перев'язувальний пакет. Задер Іллі сорочку і майку, просякнуті кров'ю. Під лопаткою зяяла вузька рана – від ножа. Вернувся Бунчук, став біля нас навколішки. Я змочив тампон йодом, потім приклав його до рани й почав бинтувати. Сержант просовував кінець бинта попід груди й зітхав: