Восьме Правило Чарівника, або Гола Імперія - Гудкайнд Террі. Страница 49

Річард не заперечував.

— Це тільки доводить, як легко нас обдурити такими простими речами, як той хлопець, — вимовив він, встаючи і збираючись податися до Оуена.

Келен спостерігала за хлопцем.

— У мене є підозра, що він зовсім не такий простий, як здається.

Охоронниця поклала руку на плече Річарду, щоб затримати його.

— Кара, приведи його сюди, будь ласка, — сказав Річард, змушений сісти на найближчий ящик.

— З радістю, — дівчина мотнула світлою косою і попрямувала через табір. — Не забудь сказати йому про Оуена, — кинула вона Келен.

— Що сказати?

Келен посунулася ближче і дивилася, як Кара піднімає Оуена на ноги.

— Оуен народжений без іскри — він такий же, як Дженнсен.

— Хочеш сказати, що він мені зведений брат? — Замислившись, Річард відкинув назад волосся.

— Цього ми не знаємо, — знизала плечима Келен. — Знаємо тільки, що він не володіє даром. — Складка замішання скривила її брова. — До речі, в таборі, де нас атакували, ти хотів сказати мені щось важливе, коли ми допитували ту людину, але не встиг.

— Так… — Річард примружився, згадуючи. — Я хотів сказати про те, хто послав їх схопити нас: Ніколас… Ніколас якийсь-там.

— Ковзаючий, — підказала Келен. — Ніколас Ковзаючий.

— Точно. Ніколас сказав їм, де нас можна буде знайти — на східному кінці пустелі, у напрямку до півночі. Звідки він це знав?

— Давай подумаємо, звідки він знав? — Розмірковуючи, Келен потерла перенісся. — Ми не бачили нікого, хто вселяв би тривогу і міг би доповісти, де ми. Навіть якщо якась людина і бачила нас, то до того часу, коли він встиг би повідомити про те, де нас знайти, і Ніколас відправив людей, ми б вже були далеко. Точно знати місце можна було, тільки якщо Ніколас був близько від нас.

— Птахи, — сказав Річард. — Він спостерігав за нами за допомогою птахів. Більше ми нікого не бачили. Тільки так можна було дізнатися, де ми. Цей Ніколас Ковзаючий бачив нас очима птахів, які як тіні слідували за нами. Тому він знав, де нас шукати, віддаючи наказ своїм людям.

Річард піднявся, побачивши, що до нього йде Оуен.

— Лорд Рал, я так радий, що тобі краще! — Хлопець поспішав вперед, склавши руки в жесті полегшення. Кара тримала його за складки одягу на плечі. — Я не хотів, щоб отрута заподіяв тобі такої шкоди, і цього, клянусь, не відбулося б, випий ти протиотруту раніше. Я так старався прийти до вас раніше, тобто, клянусь, я намагався, але всі ці вбиті… — Він запобігливо посміхнувся Келен. — Мати-Сповідниця розуміє, що я не винен.

— Бачиш, це наша вина, що Оуен не прийшов з протиотрутою раніше, — похмуро глянувши на Річарда, Келен схрестила руки на грудях. — Він прийшов у табір, маючи намір дати тобі зілля, а знайшов там тільки вбитих нами людей. Ми вже виїхали і не дочекалися його допомоги. Так що це не його вина: наміри Оуена були кришталево чисті, і він з усіх сил намагався, а ми не оцінили його зусиль. Так?… Дуже необачно з нашого боку.

Річард дивився на Келен, дивуючись, як переповідає вона саркастичним тоном те, що розповів їй Оуен, або все дійсно так і було. А, може, це його голова ще не зовсім прояснилася?

Радість Річарда від одужання ніби накрила темне грозова хмара.

— Значить, ти отруїв мене, — звернувся він до Оуена тоном, який не передвіщав нічого доброго. — А потім приніс протиотруту в табір, але ми вже пішли геть.

— Так. — Гарний настрій хлопця теж зник. — Звичайно, було жорстоко нічого не сказати вам, але там було так… — Блакитні очі Оуена зволожилися. Він обхопив себе за плечі, закрив очі і почав розгойдуватися з боку в бік, з одного ступні на іншу. — Нічого не існує. Нічого немає. Нічого немає.

— Що це значить, «нічого не існує»? — Річард схопив його за грудки і підтягнув до себе.

— Нічого немає, — під поглядом лорда Рала хлопець зблід. — Ми не можемо знати, чи існує те, що ми бачимо. Як ми можемо знати?

— Але хіба твої очі не доводять тобі, що світ існує, і він цілком справжній?

— Ні, тому що наші почуття спотворюють реальність і обманюють нас. Почуття вводять нас в оману. Ось ми не бачимо вночі — наші почуття говорять нам, що ніч пуста, але сова полює на невидиму нам мишу. У нашій реальності цієї миші немає — навіть якщо ми знаємо, що вона повинна там бути. Так що крім видимої нам існує ще інша реальність, наприклад, реальність сови. Наш зір не просто ховає від нас правду. Що ще гірше, він спотворює реальність, — Оуен говорив з пристрасною переконаністю. — Почуття обманюють нас. Собаки відчувають запахи, які наш обмежений нюх не сприймає. І собака йде по сліду того, що, як кажуть наші почуття, не існує. Наше розуміння реальності обмежена нашими недолугими почуттями… Наше упередження змушує нас думати, що ми знаємо непізнаване — чи не так? Але у нас немає точних почуттів, щоб пізнати цей світ. Ми знаємо тільки його малу частину. Цілий світ захований від нас, цілий світ таємниць, про які ми не знаємо. Але яка різниця, бачимо ми це чи ні, чи маємо ми мудрість усвідомити своє незнання чи ні? Те, що нам відомо, в дійсності — невідоме. Нічого немає.

Річард присів.

— Ти бачив трупи, тому що вони були реальні.

— Те, що ми бачимо — це тільки уявна реальність, видимість, плід самонавіювання, ілюзії, засновані на наших недосконалих почуттях. Нічого немає.

— Тобі не сподобалося те, що ти побачив, і ти вирішив, що цього просто немає?

— Я не знаю, що реальне. Так само, як і ти. Сказати так — проявити свою зарозумілість. Істинно освічена людина визнає свою сумну обмеженість, дивлячись прямо в обличчя своєму існуванню.

— Ти несеш повну нісенітницю! — Річард притягнув Оуена до себе. — Все це приведе тебе тільки до страждань, спустошеності і страху перед життям, яке ти так ніколи не проживеш. Почни використовувати мізки за призначенням і пізнавати цей світ замість того, щоб обмежуватися безглуздими твердженнями. Але поки ти спілкуєшся зі мною, тобі доведеться мати справу зі світом, в якому ми живемо, а не з вигаданими кимось примарними видіннями.

— Річард, а що якщо Оуен правий — не щодо трупів, але взагалі? — Тихо промовила Дженнсен, потягнувши брата за рукав.

— Хочеш сказати, всі його заяви — нісенітниця, але якимось чином загальна ідея вірна?

— Ні. Але раптом він правий? Подивися на мене і на себе. Згадай, про що ми говорили, коли ти пояснював мені, що я народжена сліпою. — Дівчина швидко глянула на Оуена і сказала менше, ніж збиралася. — Річард, ти говорив тоді майже те ж саме. Пам'ятаєш, ти сказав, що для мене багатьох речей не існує? Виходить що це правда, адже моя реальність відрізняється? Моя реальність не схожа на твою?

— Ти неправильно зрозуміла мене, Дженнсен. Коли більшість людей потрапляють в зарості отруйного плюща, вони покриваються пухирями які починають свербіти. Але деякі рідкісні люди — ні. Це не означає, що отруйний плющ не існує. Реальність теж не залежить від наших думок, думаємо ми, що вона існує, або навпаки.

— А ти впевнений в цьому? — Дженнсен присунулася ще ближче до брата. — Річард, ти не знаєш, яке це — відрізнятися від інших, не відчувати і не бачити те, що інші. Ти кажеш, що це магія, але я не бачу і не відчуваю її. Мене вона не стосується. Чи повинна я повірити тобі на слово, якщо мої відчуття говорять мені, що нічого немає? Можливо, тому я розумію те, про що говорить Оуен. А раптом, він не так вже й не правий? Може, як він говорить, тільки сама людина вирішує, що для неї реально, а що ні.

— Те, що ми відчуваємо, треба сприймати в загальному. Якщо я заплющу очі, сонце не перестане світити. Коли я сплю, я ні про що не думаю, але це не означає, що світ перестає існувати. Треба не тільки слухати свої почуття, але і не ставати глухим до істини, яку ти дізнався про світ. Ніщо не змінюється в залежності від того, що ми знаємо про нього. Є те, що є.

— Але, як стверджує Оуен, якщо ми не можемо отримати досвід через наші почуття, то як ми знаємо, що це реально?

— Я не можу завагітніти і отримати такий досвід, — Річард схрестив руки. — Доведи, що для мене жінки не існують.