ТАРС уповноважений заявити… - Семенов Юлиан Семенович. Страница 57
Лоренс. Хочете перезняти дані про поставки на ксероксі?
Зотов. У нас поганий ксерокс, я, мабуть, зроблю фотокопію.
Глебб. Ви одержали вчора те, що хотіли від нас одержати? Взяли спокійно?
Зотов. Спасибі, Джон, я вам справді зобов'язаний.
Глебб. Це ми вам зобов'язані, Ендрю, зобов'язані дружбою.
Лоренс. Як ви думаєте, містер Зотов, ваш уряд подасть воєнну допомогу Нагонії в тому разі, коли виникне конфлікт?
Зотов. Безперечно».
Стау вимкнув диктофон у кишені, стало тихо в палаті, тиша ця особливо підкреслювалася нудним дзижчанням мухи, що припадала до шибки.
— Ну? — спитав Стау. — Як ви це поясните? Вашінгтону це пояснювати не треба, я кажу про Москву, пане Зотов. Коли б я був на місці КДБ, то не повірив би жодному вашому слову. Ви повинні зрозуміти, що документи, які викрали у сеньйора Лоренса, потрапили до чіпких рук, до дуже чіпких рук.
— Я хотів би поговорити з пресою.
— Будь ласка. Зараз я запишу вашу заяву. Американські репортери вже тут.
— Ні, я хочу, щоб їх пустили сюди.
— Їх пустять сюди, як тільки ви зробите заяву і вас зможуть відкрито захищати вірні друзі.
— Послухайте, мені дуже хочеться спокійно вмерти. Так що ідіть звідси, гаразд?
— Якщо ви не відповісте мені позитивно, пане Зотов, я буду змушений передати пресі всі матеріали, які роздобули мої служби. Ці матеріали скомпрометують вас як американського розвідника, і коли процес стане некерованим — вам не минути суду.
Зотов заплющив очі, піт котився градом по його обличчю — ніс загострився, лоб і щоки в синцях, землистого кольору, повіки синьо-чорні.
— Я прийду до вас завтра, — сказав Стау. — Відпочивайте. І ні про що не думайте. Ми не дамо скривдити вас. Тільки я не можу зрозуміти вас: коли людину обіграли, слід визнати свою поразку. Тим більше, що поразка уявна, — ви знайдете свободу замість постійного рабства.
— Я чув, — шепнув Зотов. — Хтось уже мені говорив про це. Тільки іншим голосом…
— Пожалійте мене, пане Зотов. Я попав у скрутне становище: я зобов'язаний довести вашу провину, і я доведу її, якщо ви не виявите розсудливості.
Пол Дік звернувся до Стау, коли той вийшов з відділення, де була палата Зотова, — коридор теж блокували, коло скляних дверей стояли два детективи в білих халатах.
— Містер Стау, я Пол Дік із «Пост», як здоров'я росіянина?
— Про це запитайте в лікарів, я сищик, а не хірург, — відповів Стау, не зупиняючись.
— Росіянина викрито як шпигуна?
— Так.
— На кого він працював?
— Відповідь на це запитання ви одержите, як тільки закінчиться суд.
— Коли я зможу поговорити з росіянином?
— Спитайте ваших юристів, коли людина, яку звинувачують у шпигунстві, має законне право відповідати на запитання журналістів.
— Чи можете ви прокоментувати повідомлення в місцевій «Ньюс» про порушення законності вашою поліцією і недоведеність провини містера Зотова?
— Триває складна гра, сер, — засміявся Стау, — але ми не гравці, а слуги закону, ось так я прокоментую ваше запитання.
— «Ньюс» — по вашому — виплід ЦРУ?
— А хіба я це вам сказав? Учіться гумору! Поліцейський теж володів правом на свободу слова. Це все, до побачення, містер Дік.
Пол сів у машину Славіна, сердито сплюнув через вікно, зачинив його й сказав:
— Обіцяли кондиціонер?
— Будь ласка, — відповів Славін і натиснув на чорну кнопку під щитком. У кабіні зразу стало прохолодно, хоча прохолода тхнула бензином.
— Ви щось розумієте, Віт?
— Розумію. А ви?
— Нічого не розумію. Я тоді, в Пілар, не встиг з вами попрощатися, подзвонив Лоренс, це чоловік з розвідки, ну «Інтернейшнл телефонік». Він сказав, що Зотов — його друг. Отже, виходить, він — наша людина? Якого ж біса його взяли під варту?
— Спитайте про це Лоренса.
— Думаєте, я не питав?
— Оцініть мою тактовність, я не питаю, що він вам відповів.
— Я написав про це, то можете вже не загинати пальців, сюжет відкрито — продано для загального відома. Він вважає, що Белью і Зотов — ланки одного ланцюга, але Лоренс хитрий чолов'яга, він уміє напустити туману. «Я, — каже він, — звичайний комерсант, я маю друзів у найрізноманітніших сферах, і дуже прикро, коли людей, з якими дружиш, б'ють по голові тільки за те, що ми народилися в різних кінцях земної кулі».
— Гадаєте, він скаже: «Б'ють Зотова за те, що він передавав нам дані?» Ви хочете, щоб він у цьому вам признався? — посміхнувся Славін і подумав: «Пробач мені, Пол, я не маю права говорити тобі правди, я мушу підтримувати версію Лоренса, я просто не можу інакше, старина, хоча ти дуже славна, наївна й чесна людина, тому й п'єш».
— А чого ви тут стовбичите, Віт?
— А ви?
— Це хороша відповідь, — зітхнув Пол.
— Тільки я ніяк не можу збагнути, чого вони квапляться? — задумливо спитав Славін, знаючи, що Пол Дік не пропустить нагоди обговорити цю його гру з Глеббом, а в тому, що Глебб зараз оточив Пола як давнього приятеля Славіна, сумніву не було.
— З чим?
— Ну Стау приїздить, газети зчинили галас… Їм же вигідно не поспішати з цим ділом, підлікувати Зотова, а всі зацікавлені сторони не інформувати. Виграшна карта в їхній політиці — це нікого не інформувати. Збивати з пантелику треба, а вони…
— А хіба ваші не злякались? Он ваш консул приїхав. Наче яструб…
— Чого ж нам тепер лякатись, Пол? Нам тепер лякатися нема чого, — забив по саму головку Славін, — раніше треба було думати. Поїдемо пити пиво?
— Віт, а чому вас цікавить усе це, скажіть?
— Коли ви цікавитесь — усе зрозуміло, свобода інформації і таке інше, а от коли росіянин — значить, шпигунство й викрадення зрадника. Де ж рівність, Пол?
Славін увімкнув запалювання, машина рвонула з місця, і за ним зразу ж рушив чорний «Мерседес» — голубий «шевроле» подався обідати, час ленчу, лобуряки дотримуються режиму дня, хворі на виразку шлунка таємній поліції не потрібні — баласт.
— Та й справді вони за вами невідступно котять колеса, — сказав Пол Дік. — Передам матеріал про ваше шпигунство, злітаю до Огано, подивлюсь визволену Нагонію й полечу, ДО біса, в Штати, здають нерви від тутешньої катавасії…
— Ну-ну. Ви легко перестаєте пити?
— Ой, як тяжко. Кошмари, голова тріщить, відчуття безповоротності часу, жалість до себе й до людства, сином якого я себе вважаю.
— Послухайте, Пол, у мене виникла ідея.
— Купую.
— А що як нам зайти до Лоренса вдвох?
— Загнати на слизьке? «ЦРУ між двох вогнів — агент мерзенного капіталу і адепт світового комунізму ведуть професіональний діалог з людиною «Інтернейшнл телефонік», яка змінила Чілі на Луїсбург!» Заголовок як? Хороша ідея, Віт, їдьмо!
— Не боїтесь неприємностей?
— Боюсь.
— Чи варто тоді рискувати?
— Життя без риску — ніби м'ясо без гірчиці. Їдьмо…
Пол подзвонив в апартаменти Лоренса знизу, з холу «Хілтона»:
— Хелло, містер Лоренс, це Пол Дік, ми хотіли б зайти до вас разом з росіянином, містером Славіним, лише на кілька слів, не більше…
Він почув у відповідь:
— Можете зайти… Короткі гудки.
— У нього хтось сидить, це не він, ну й чорт з ним, ходімо.
Коло ліфта Пола Діка гукнув бой:
— Сер, вас тричі викликали до телефону, мене послали знайти вас, щось дуже невідкладне.
— Підіймайтесь, Віт, я миттю.
Славін піднявся на п'ятнадцятий поверх, постукав у апартаменти Лоренса; ніхто не відповів, хоча за дверима чулася музика. Славін постукав ще раз; музика була весела, негри з Нью-Орлеана, але знову ніхто не відповів.
Славін знизав плечима, спустився в кімнату преси — телетайпи і прямі міжнародні лінії. Пола Діка не було.
— Де мій приятель? — спитав Славін того хлопчину, який щойно зустрів їх біля входу.
— Він кудись подзвонив, сер, і зразу ж поїхав. Мені здається, він поїхав у посольство.