Над Чорним морем - Нечуй-Левицький Іван Семенович. Страница 32
- Маню! піди, серце, та скажи горничній, щоб мерщій принесла тарілки, ножі, та видельця, та паляниці, а сама - візьми з комоди салфетки, - промовила тихеньким голосом Навроцька до Мані, - та не забудь замкнути шафу.
Маня пішла й вислала через горничну тарілки. Паничі й панни кинулись на маринад, як голодні вовки на вівцю, хоч їх Навроцька й не припрошувала.
Фесенко забув за недавню обиду й заїв горе своєї душі двома добрими шматочками маринаду, кидаючи спідлоба злющими очима на Комашка. Виліз потім боком той маринад добросердому простакові: жінка два дні гризла його за той маринад.
Вже смерком попрощався Фесенко з Навроцьким. Разом з ним попрощався Комашко.
- Приходьте до нас частіше, - запрошувала Фесенка Навроцька.
- Не забувайте нас! Ми вас будемо ждать до себе, - просив Навроцький Комашка.
Фесенко пішов вулицею на один бік, Комашко попрямував на другий бік до моря.
- Розійшлись, як доріжки в лісі, - обізвався Навроцький, осміхаючись. - Один на праву руку, другий на ліву.
«Розійшлися й ніколи не зійдуться», - подумала Саня, водячи очима за Комашком, котрого біла постать манячіла і все ніби потопала в темряві під високими акаціями і згодом зовсім потонула.
«Потонули в імлі тихого вечора, - думала Саня. - Вже не видко обох. Котрий-то з їх потоне в морі світовому? котрий не втоне? Котрий з їх випливе на берег, котрий загине?» -думала дівчина, сидячи за столом і неначе прислухаючись до своїх потаємних питаннів. А дума за думою ворушилась в її душі, як тихий шелест абрикосового листу од вечірнього морського подиху на сухий берег. «А що як Комашко потоне? - неначе говорив їй той тихий голос в душі. - А він доконечно потоне з своєю палкою вдачею, з щирим словом…» І для неї стало шкода молодого хлопця, стало жаль його молодого життя. Вона важко здихнула і знов задумалась.
Їй забажалось з кимсь поговорити щиро, од серця, поділитись мислями, признатись, що говорив їй недавно Фесенко. І щось глибоко-глибоко в серці підказувало їй, що не з батьком і не з щирими приятельками вона поговорила б тепер, а з Комашком, з одним Комашком.
- Яка гарна людина Фесенко, - промовила голосно Навроцька. «От було б добре залучити його для моєї Мані», - подумала вона, але цього при дочках не сказала.
- Еге, агарний. Плечі широкі, і апетит має добрий: знать має добрий шлунок, - знехотя обізвався Навроцький.
- Яку гидоту ти верзеш! - сказала стара. Саня встала й пішла гуляти попід акаціями; їй неприємна була сама розмова про Фесенка.
- А мені здається, що Комашко багато кращий і розумніший, ніж Фесенко, - сказав Навроцький.
- Я була б рада, якби Комашко навіть зовсім не ходив до нас, - сказала Раїса Михайлівна з сердитою міною, - все говорить мужицьким язиком, неначе найнявся так говорити. Та й думки в його якісь… Ат!..
VII
Другого дня вранці Навроцькі встали пізненько й пили чай в номері з дочками. З пошти принесли два листи: один був адресований до Навроцького, другий до Навроцької.
Навроцька роздерла конверт. В коротенькому листі було написано: «Глядіть лишень добре свою старшу дочку; вона блукає по Одесі з недобрими людьми, водиться з поганою компанією. До біди недалеко з її модними ідейками та утопійками. Час небезпечний; стережіться».
Тим часом Навроцький читав голосно свій лист. В листі було написано: «Прочули ми через людей, що в вашому домі буває Комашко й буцімто присватується до вашої старшої дочки. Стережіться його. Ставимо собі за святу повинність застерегти вас, що не сьогодні-завтра Комашка запроторять туди, де козам роги правлять. Начальство само по собі знатиме або й знає за його утопії».
- Брехня написана! - сказав Навроцький.
- Яка там брехня? На лишень прочитай, що написано в моєму листі, - промовила зозла Навроцька. Навроцький взяв од неї лист і прочитав голосно.
- А що? Хіба ж я тобі не казала?
- Гм, гм… казала, але я не слухав… Це пише до нас Фесенко.
- Фесенко? Ніколи в світі я цього не подумаю! Не така він людина. Це пише, мабуть, твій Комашко, - прохопилась Навроцька.
- Цебто пише сам на себе, чи що? - спитав Навроцький.
Саня зареготалась. Той сміх, як лезо ножа, урізав Навроцьку.
- Смійся, смійся, Саню. Швидко з тебе буде сміятись увесь Кишинев, увесь Одес, - сказала сердито Навроцька.
- На, Саню, ці документи, піди в пекарню та вкинь в піч, - сказав Навроцький до Сані.
Саия вхопила листи й хутенько побігла тільки не в пекарню, а в номер до Мурашкової на пораду.
В Мурашкової вона застала свою приятельку Ольгу Махнівську.
- От цікава новина, обмальовуюча наш час! Нате лишень, читайте ці депеші, - сказала Саня веселим насмішкуватим голосом, але її голос на кінці фрази несподівано затрусивсь. Остання нотка була мінорна.
Махнівська й Мурашкова прочитали листи.
- Та й подла ж людина писала оці депеші! - крикнула Мурашкова.
- Як ви думаєте, хто писав ці депеші? Га? - спитала Саня.
- Я скажу, не вагаючись, що писав Фесенко, - обізвалась Мурашкова. - Я на Малому Фонтані постерегла, що ти, Саню, йому сподобалась, що Комашко стає йому притичиною…
- І папа, надісь, догадується, що писав Фесенко, - сказала Саня й задумалась.
Туга впала на її веселі ясні очі. Вона схилила голову ще нижче й одразу заплакала. Для неї стало невимовне жаль Комашка. Вона була ладна летіти до його, зараз-таки застерегти його. Перед нею на столі лежали рядочком розгорнуті два листи, і ці нечесні листи неначе наближали її серце до Комашка. Він став для неї неначе рідний, дорогий.
- Що ж мені тепереньки робити? - Спитала ніби сама в себе Саня.
- Треба дати звістку Комашкові, - обізвалась Мурашкова.
- Дам знати, дам знати якнайшвидше! - крикнула Саня. - Я його викличу сюди, я напишу до його, нехай він зараз прибуде до мене.
- Але, Саню, це ти зайдеш надто вже далеко. Подумай передніше й спитай своє серце? Ти знаєш, до чого воно йдеться, коли ти напишеш до його лист і покличеш сюди? - сказала обережна Махнівська.
Саня задумалась. Вона в той час забула й про курси, і про вищу науку, і за свої заміри, і за діяльність на користь людськості, бо тільки почувала, що її щось душить коло серця.
- Що буде, те й буде, а лист треба написать. Шкода мені його, - сказала згодом Саня і взяла паперу та й написала до Комашка: «Приїжджайте до нас сьогодні в сьомій годині ввечері; я ждатиму вас в номері в Мурашкової. В житло папине не заходьте. Якась погана людина робе капость мені й вам. В нас довідаєтесь за усе. Заходьте просто в номер до Наді Мурашкової. Сподіваюсь вас; прихильна до вас Олександра Навроцька».
Саня запечатала лист. Її рука аж трусилась. Вона хапалась, встала з канапи, кинулась шукати зонтика й тільки тоді опам'яталась і згадала, що вона не вдома, а в номері в Мурашкової.
- Дай мені, Надю, свого зонтика або… бог з ним! Побіжу й так та сама вкину лист в поштову скриньку, - сказала Саня й прожогом вибігла з кімнати. За нею назирці побігла й Махнівська, примітивши, що вона дуже стурбована.