Дев'ять братів і десята сестриця Галя - Вовчок Марко. Страница 12
- Рости, любенький, рости! - промовля Галя.
- Спасибi, щаслива дорога! - одказувала молодиця. - Вклонися, сину, вклонися!
Син не хотiв вклонитися й угорно драв голiвку увишень, як мати нахиляла.
- Бачте, який! - каже молодиця смiючися. I Михайло, i Галя одказали їй усмiхом.
- Так се шлях у Хрумово? - спитав ще раз Михайло.
- Сей, сей самий. Тiльки що ви не боїтесь їхати? Говорять, що небезпечно… славлють…
- А всього чи ж переслухати, що говорять та славлють! - одказує Михайло. - Не страхайте-бо дорослого козака, коли малий не боїться.
Ще всмiхи, ще вклони й пожадання добрi - i от уже хуторець зник з очей своїми маками червоними, i млин не шумить, i їдуть вони гаєм, то спускаючись к Днiпру, чуючи його прохолоду, то знов пiднiмаючись високо й прислухаючи тiльки плески та лелiння хвилi Днiпрової.
- Коханий, - говорить Галя, - а що як справдi нападуть на нас розбiйники?
- Боїшся, Галю? - пита козак.
Галя не боїться, а як бо нападуть?
Не бiйсь, миє серце, то все верзiння, говорить козак - Бувай собi спокiйненька, Галю!
- О, нi, я не боятимуся, коханий. Я не боюся, - одказує Галя.
I їхали вони далi темним гаєм та усе щасливi розмовляли про щастячко. А гай усе темнiв, i Днiпро усе шумiв бистрiш. Спершу оступав гай шлях, i їдучи вони чули пахощi гайових квiток, потiм гай наче разом знявсь i по обох боках виситься голе камiння, а на них, наче настромленi стрiли, сосни чорнi,а внизу назустрiч їм б`ється Днiпро, нагло завернувши свою хвилю круто в щiлину. Тiльки що встигло мигонути проти очi їм усе те, як на їх кинулася орда людей. Мiцнiї руки спинили вiз, вхопили Галю, притиснули козака.
Галя примогла тiльки скрикнути; боротись почав козак.
Недовга боротьба: хтось один упав i застогнав, а за тим огульний вигук яросливий, i козак зашатавсь i впав коло Галi. У жаху вона схопила його i притулила до себе; у ляку чула вона, що тепла кров поливає їй руки… уся орда побивалася коло вбитого товариша, й чулися слова:
"Не дихає! Мертвий!" I страшний плач чувсь, i глухе питання: "Де поховати лучче?" I ступа у той i у той бiк, пошукання, i рили землю, i викидали землю з ями…
Нiч минала, усе округи свiтлiшало. Кров, що вливала руки, сякла, холодiла; здалеку поза деревами копали яму й мигтiли люди - близько нiкого…
Та от хтось наблизивсь. Ще у бiльшому жаху Галя мiцнiш притулила до себе козака свого й поглянула… Коло неї стояв молодий парубок, наче квiтка в яла, i здавалося, жалко йому було Галi, та як зглянулися їх очi, вiн затрепетавсь разом i хутко спитав:
- Звiдки ти? Чия ти?
- Я сирота - одказала Галя. - Я живу сама одна коло Києва, у хатцi на луцi… Нi, нi-бо, не те… Я замiж пiшла, i от мiй козак…
- Галю - промовив парубок, трохи не падаючи коло неї, - Галю, сестрице! Чи ти пiзнала свого брата меншого?
- Ох братик милий! Се ти! Здоров був! Здоров був! Чому ж так барився, довгенько не приходив? - Вона схилилася до його i багато й гаряче його цiлувала, усе не пускаючи з рук свого козака, а далi спитала: - А де ж другi брати? Чому се ви так довгенько не приходили? Де ж брати?
Наче вменшився її жах і страх; вона пильнiш подивилась округи. Менший брат покликав других братiв, i вони прийшли з-поза дерева.
- Се наша сестра Галя! - каже їм менший брат.
- Се я, братики рiднi! - промовила до їх Галя, та вони чогось не пiдходили до неї вiтатися, й старшого брата зовсiм не було помiж ними. I обличчя в них такi страшнi, такi чуднi… жах знов напав Галю!
- Де старший брат? - спитала вона. - Де вiн! - Жах усе бiльш та мiцнiш її понiмав i посягав, i з почину вона нiчого не здолала зрозумiти, потiм далi все вже зрозумiла, усе побачила i розiбрала.
Вона бачила старшого брата мертвого пiд дубом i знала, що забив його Михайло її. Вона була на похоронi й бачила, як старшого брата опустили вкупi з її Михайлом у глибоку яму, всипану листям, i вона прощалась з обома… Та чудно якось усе змiшалося в неї у головi i навiть якось чудно очi бачили й уха чули: то вона думала про iграшки з братами на луцi, про покiйну неньку, й нагле уявлялась у думцi молодиця з дитиною смiлою та веселою на руках у вбогому хуторочку, що маками закрасивсь, i, усмiхаючись, показувала шлях який; то йшла вона з церкви i прислухала Михайлового голосу, то Днiпро своїм плеском усе поглушав; то чулося їй - стогнуть, бачилося - голе камiння, темнi гаї, - а разом вечiр весiннiй - чаруючая квiтуща свiжiсть i в далю-далi велике бiле село на горi… То усе живе, одрадiсне й дороге, - то усе мертве, поховане дороге… Вона дожида-дожида до себе жениха, вигляда його, вловляє голосу його, а коло неї менший брат разом знаходиться, проти неї його вже мужнє та знакоме обличчя, i вона йому всмiхається й дуже раденька… А от i всi брати сидять рядочком на землi, тiльки нестає старшого, нема старшого…
Нагле якийсь свiт наче - i пам'ять, i розум, i жах знов напада, пiйма i посяга, i в жаху вона кидається бiгти i бiжить-бiжить до Днiпра i в жаху вкидається у Днiпро. За нею брати по слiду, та Днiпрова хвиля вже далеко понесла сестру й розбила на гостре камiння, й дарма брати ходять понад берегами, - у бистрих нуртах нiчого не видно, опрiч одкиду неба ясного, гаїв та шпилiв округи.