Пригоди. Подорожі. Фантастика - 88 - Михайленко Анатолій. Страница 72
19
…подався до козаків, які жили на острові… — тобто в Запорізьку Січ, яка була з кінця XVI до початку XVIII століття на дніпровському острові Чортомлик (Базавлук).
20
…викоренивши весь рід ляхів, вірмен та євреїв… — Під час Визвольної війни вкрай загострилась класова боротьба. Народні маси із зброєю виступили проти феодалів, орендаторів та управителів маєтками, також проти експлуататорської верхівки міського населення, незалежно від національності та релігії. Утиски всіх некатоликів з боку католицьких феодалів спричинились до того, що боротьба проти національно-релігійного гноблення здійснювалася під гаслом захисту православної віри. Водночас численні документи свідчать про участь у селянсько-козацькому війську представників різних народностей, в тому числі поляків.
21
Король їхній був таємно другом Хмеля… — Мається на увазі король Владислав IV, який 1646 року вів з представниками реєстрових козаків, у тому числі з Богданом Хмельницьким, переговори про похід на Крим. Ці переговори про похід тримались у таємниці від магнатської верхівки. Твердження про підтримку королем планів Хмельницького і про подальше отруєння його помилкове.
22
Цар записав на службу 40 000 козаків… — В результаті переговорів представників козаків та російського уряду козацький реєстр 1654 року було встановлено в кількості 60 тисяч чоловік.
23
…Радзивілл, зять Василя, господаря Молдавії… — Значний литовський магнат Януш Радзивілл (1612–1655) був у шлюбі з Марією, дочкою господаря Молдавії, Василя Лупула. З її сестрою Роксандрою (Розандою) був одружений син Богдана Хмельницького Тиміш.
24
Незабаром він помер, і на місці його став ханом інший. — Після смерті Іслам-Гірея III 1654 року ханом став Мохаммед-Гірей.
25
…друзи… що затримують землю… — У гірських селищах мусульманської секти друзив, як правило, є сади й городи, влаштовані на виступах великих скель.
26
…рівну відстані між Алеппо і ханом Туман… — Хан (заїжджий двір) Туман лежить за три години шляху від Алеппо (Халеба) в Сірії.
27
…до нього збирається 500 000 бійців. — За оцінками сучасних істориків, у походах селянсько-козацького війська в 1648–1649 роках брало участь по 150–300 тисяч чоловік, з них регулярні козацькі частини складом близько 60 тисяч.
28
…коли військо його розбило козаків… — Мається на увазі оборона молдавського міста Сучави від військ господаря Волохії Матвія Басараба, князя Трансільванії та польських феодалів українськими козаками на чолі з гетьманським сином Тимофієм Хмельницьким (серпень — початок вересня 1653 року). В одному з боїв Тимофій був смертельно поранений.
29
…великого з царів Василя Македонянина… — Мова йде про візантійського імператора Василя II (976-1025). Його сестра Анна була дружиною великого князя київського Володимира Святославовича.
30
…не відають ні податків, ні хараджу, ні десятини. — Це твердження помилкове. З селян та міського населення стягали податки, які йшли головним чином на утримання армії. Крім того, старшина намагалася зайняти місце великої польської шляхти і примусити селян виконувати колишні феодальні повинності. В цілому ж феодально-кріпосницький гніт на Україні був дуже ослаблений.
31
…Антонія і Феодосія Великих, двох святих країни козаків… — Антоній і Феодосій Печерські були засновниками Києво-Печерської лаври.
32
…напередодні 6-ї неділі після п’ятидесятниці… — тобто 1 липня 1654 року.
33
…прибули до великого міста з муром, ровом… — Мається на увазі укріплення Києво-Печерської лаври.
34
…колишній митрополит козаків… — Петро Могила (1596–1647) був з 1627 року архімандритом Києво-Печерської лаври, а з 1632 року також і київським митрополитом.
35
…чудесний, славнозвісний друкарський дім… — друкарня Києво-Печерської лаври, заснована 1616 року. В різні часи її керівниками були видатні українські письменники та вчені Єлисей Плетенецький, Захарій Копистенський, Памво Беринда, Тарас Земка.
36
Сильвестр Косов — письменник, учитель Львівської братської школи та Київського колегіуму, з 1647 року до своєї смерті в 1657 році був київським Митрополитом.
37
…ворота… що їх називають Золотими… — Київські Золоті ворота, збудовані 1037 року, отримали свою назву за аналогією із Золотими ворітьми в Константинополі.
38
…сестрою царя Василя, на ім’я Ольга… — Ім’я сестри імператора Василя, дружини Володимира Святославовича — Анна. Сам же Володимир — онук великої княгині київської Ольги. Подальша розповідь про її діяльність також неточна.
39
…грек родом, що живе в місті Парижі. — Даниїл Калугер, що був на дипломатичній службі у Швеції, згодом виконував також важливі доручення Богдана Хмельницького. Нижче автор помилково іменує його Іллею.
40
…від цариці великого шведського народу… — Королева Кристіна правила у Швеції з 1633 по 1654 рік.
41
Нас увели до благоліпної кам’яної церкви… в ім’я Пречистої Богородиці. — Успенська церква на Подолі, збудована в 1132–1136 роках за Володимира Мономаха, пізніше неодноразово перебудовувалась. У “Слові о полку Ігоревім” названа церквою Богородиці Пирогощі.