Без дозволу на розслідування - Тимчук Віктор. Страница 30
Одначе вона щось говорила про буду. Еге, розгледіла на дорозі в Березівку. Я пригадав, що справді по війні здибував на вулицях міста парокінну буду з написом «хліб». Але який зв'язок між будою і Карпанем? І що робити їздовому на дорозі? В села тоді хліб не возили. Вірогідніше, що Дубовенко справді привиділось: де місто, а де дорога. П'ять кілометрів!
У підсумку я все ж здобув два вагомих факти: наявність грошей у Карпаня та відсутність Шепети, коли його випроводжала Дубовенко. На них і вирішив зупинитись. А якщо Шепета покинула вчора чергування на Ніну... Я навіть у думці боявся передчасно святкувати перемогу. Просто всміхнувся заплющившись.
Протягом усього дня вертався до тих фактів або читав «Молоду гвардію».
О четвертій годині пішов рясний дощ. Слухав, як дзвінко видзвонювали краплини по жерсті. Завважив, що Горак і Василь не перекриватимуть хати. Й Оля не взнає про мою «хворобу».
Розділ сімнадцятий
Мати привела Ніну, коли Василь на столі загинав бляху. Вона завела її до кімнати, одягнену в плаття у білий горошок і салатові босоніжки. Ніна ніяково привіталась.
—Я сказала, що в тебе є книга про слонів, — мовила мати.
—Десь на етажерці.
—Нехай пошукає, — і мати залишила нас обох.
Ніна нерішуче стояла біля етажерки, розглядаючи корінці книг.
—Ти любиш слонів? — запитав її.
—Дуже, хоч і не бачила живого.
—А я бачив. Якось до Вінниці приїздив зооцирк.
—І який слон?
—Великий, три тонни.
—І сумний?
—Чому сумний?
—Мені здається, що всі звірі в зоопарках сумні, — зізналася шаріючись.
Я не пам'ятав, яким був слон.
—Ти бери стільця і сідай коло етажерки.
Ніна слухняно виконала мою вказівку. Рудоголовий Василь помітив її, бо наблизився до вікна і зазирнув у кімнату, скривив смішну пику й погрозив мені жартома пальцем.
—Як багато книжок! — захоплено сказала Ніна. — І ви їх перечитали?
—Деякі по кілька раз.
З ліжка я бачив «Книгу про слонів», але навмисне не підказував Ніні, щоб довше затримати в кімнаті.
—Що вам болить?
—Горло.
—Ой, казка «Золотий черевичок»! — вигукнула зраділо.
—Мені мама її читала, коли я ще в школу не ходив. А як твоя хімія? Перездаси?
—Обов'язково: на «чотири» чи на «п'ять», і ви тоді виконаєте свою обіцянку, — задиристо тріпнула чорними кучериками.
—А що я обіцяв?
—Повезти мене на мотоциклі на ставку Гітлера, — насмішкувато нагадала, напевне, кепкуючи в душі з моєї забудькуватості. — Глядіть, обдурите — поскаржусь Вірі Матвіївні.
Я засміявся. Справді, пообіцяв їй екскурсію до Вінниці на випадок успішного перескладання хімії. Але чи подужає її — сумнівався.
—Не обдурю, Ніно, — заспокоїв, помітивши порізаний і залитий зеленкою мізинець. — Де це ти покалічилась?
—Траву жала, — перебирала книжки.
—Ти трохи й мамі допомагаєш, — похвалив її. — Напевне, і чергуєш за неї?
—То найлегше.
—І за тітку Тетяну?
—Авжеж.
—Коли ж ти за неї чергувала?
—Коли?..— не полишала перебирати книжки.— Навіть позавчора, як ви поїхали.
—Увечері?
—Та ні, до вашого другого приїзду, — розповідала спокійно, а мені забракло повітря від хвилювання. — Пішла сіно складати в копичку, щоб дощ не намочив.
—І довго складала?
—Довгенько, а я хімію вчила.
Я ліг і перевів подих. Ніна схвильовано оглянулась:
—Вам погано? Покликати Віру Матвіївну?
—Ні, ні, Ніночко, — вихопилось у мене ненароком, і в неї округлились ожинові очі. — Он книжка, внизу, ліворуч, біля Чехова.
Ніна обережно її взяла. На рудій обгортці, в чорному квадраті, намальований слон з довгими закрученими бивнями.
—Я скоро прочитаю.
—Не спіши. Я тобі дарую її.
—Ой, дякую! — притисла книжку до грудей. Попрощалась і пішла, сяюча, щаслива. Що книжка? Я б віддав за її підсвідоме повідомлення не лише книжку. Проте не вкладалося в голові, що Шепета причетна до зникнення Карпаня. Надто не схожа вона на спільника вбивці. Але мене вчили вірити тільки фактам. Вони — проти чергової. Я думав, як вийти через неї на злочинця. Питати Шепету — марна справа. їй дуже просто пояснити свою відсутність, а затим попередити вбивцю. А може, якраз і слід запитати, щоб сполошилась і кинулася до нього? І тоді вистежити. Але хто стежитиме? Це ж треба встановити цілодобове чергування. Попросити Дубовенко? Не погодиться. О, Ніна, їй найзручніше — і ніякої підозри. Та через кілька хвилин я забракував план, бо довелося б розповісти про її матір та Карпаня і як він загинув. А я обіцяв Дубовенко мовчати.
Прийшов Горак, і за вікном лунко затарахкала жерсть під двома молотками.
Хтось постукав у двері. Невже мати викликала лікаря? І навіщо? Щиколоток стух, і через день - два я стану на ногу.
—Заходьте.
—Оля! З літровою банкою меду. В кімнаті враз запахло конваліями — її улюбленими парфумами. Я розгублено дивився на неї, не вірячи в її появу, і на мене накочувалась тепла хвиля вдячності.
—У тебе зіпсувався телефон? — ущипливо запитала, граючи насмішкуватими зеленавими очима.
—Ні.
—Чого ж не подзвонив? — сіла поруч і, неначе мати, поклала прохолодну долоню мені на лоб. — А температури нема.
Я поцілував її м'яку долоню. Оля голубино засміялась.
—Лоскітно, Арсене, — вона запустила п'ятірню у моє волосся, заворушила пальцями, ніби туди потрапив хрущ. — Не дзвониш, а сам принаджуєш дівчаток. Гляди мені.
—Яких дівчаток? — млів од її ласки.
—Знаю, здибалася з Ніною. Похвалилася книжкою, — не то жартома, не то серйозно сказала і нахилилась, гаряче прошепотіла на вухо: — Я ревнива, Арсенчику, ох ревнива!
Бліде, ледь торкнуте сонцем обличчя лежало поруч, і лукаві очі були перед моїми, і звабливі повні губи, не фарбовані, чисті й червоні молодим кольором. Я припав до них, ніби подорожній до джерела, і пив, не втамовуючи спраги.
—Арсенчику, мама... може ввійти...
Тримав її лице у долонях і цілував очі, тонку беззахисну шию. її чутливі пальці здригалися від кожного мого цілунку, на мить завмираючи в волоссі, І пестили. Я наче відлітав кудись, розчинявся в просторі й часі, губився, зникав у якомусь казковому маєві.
—Хтось стукає...— вивільнилася Оля з обіймів.
Я глянув у вікно — до шибки тулилося плескате
лице рудоголового Василя. Погрозив йому кулаком, а він заусміхався, показуючи міцні білі зуби. От чортяка! Оля поправила зачіску, знічена і збентежена, часто дихаючи. Мені теж, не знати чого, забило дух. Ми ззирнулись, і Оля соромливо розгладила збганку на спідниці, почала натягати подолик на круглі коліна. А Василь зирив на нас, зловтішно посміхаючись. Я не міг нічим пожбурити в нього.
—Чого ти мені не дзвонив? — коли пригас перший шал зустрічі, Оля знову повернулася до перерваної розмови.
—Не хотів турбувати. — А поряд звабливо біліли її коліна.
—Гм, не хотів...— повторила недовірливо.— Де ж ти застудився?
—З'їв морозива, — і потерпав, щоб не довелося піднятись з якоїсь причини, бо тоді Оля побачить забинтовану ногу.
Здогадався, що мати заходила в універмаг і сказала Олі про мою недугу. Але ж не попередила мене... У вікні мигнула постать Горака — дядько Гаврило вхопив Василя за комір сорочки і відірвав од шибки. Хавара, застуканий зненацька; злякано змахнув руками й заточився. Так йому й треба!
—Ти гарний зводиш паркан,— похвалила Оля.— Навіть не подумала.
—А ти прийшла подивитись на паркан, — зауважив іронічно.
—Еге, на нього, — підтвердила, щоб мене позлити. — Комусь паркан, а комусь дівчатка.
—Олю! — мені приємна її жартівлива ревність.— Через паркан і дах ми змушені... Давай завтра подамо заяву і не чекатимемо. Га?
—Ні, Арсенчику, твоя мати образиться. Мені теж нелегко, — призналася.
Вона сиділа переді мною, невеличка й тендітна, вбрана в білу нейлонову, гаптовану візерунками, блузку та блакитну спідничку, із зібраним волоссям на потилиці в довгий пухнастий хвостик, що пустотливо ворушився, мов живий, від кожного повороту її голівки. І чому чужа донедавна людина стала рідною й дорогою? Як і чому з'явилася потреба бачити саме її? Чому без неї уже не уявляється життя? Чому?..