Гіркий дим. Міст - Самбук Ростислав Феодосьевич. Страница 15

Гіркий дим. Міст - i_006.jpg

— Бачите, не жартуємо! — мовив загрозливо. — То що ти можеш розповісти?

— Даремно мучите мене, — хрипко видихнув Максим. — Нічий я не агент, і мій брат Юрій Сенишин може підтвердити це. Він напутив мене, тепер я розумію, що зробив помилку. Шукав вільного світу, а знайшов смерть. Кінчайте, і швидше, не мучте, прошу, бо я не винний…

— Хо! — вигукнув Богдан. — Усі кажуть: не винні, і краще прикінчити десятеро повинних, аби до наших лав не потрапив шпигун. Останній раз питаю: хто й коли тебе завербував?

— Мене перевіряла служба охорони радіостанції! — спробував захиститися Рутковський.

— Чхати на їхню службу!

— Мені нічого сказати вам…

Богдан повернув дрючок, Максимові забракло повітря, він рвонувся з останніх сил, намагаючись вивільнити руки: сліпуча блискавка вдарила в мозок — і темрява!..

Рутковський лежав, уткнувшись щокою у вологу трапу. Нараз поворушився й повернувся горілиць. Насилу розплющив очі й побачив зорі. Звичайні зорі й місяць.

Живий!..

Потягнувся й випростав руки — дивно, розв’язані. Живий, тільки шия болить від мотузки…

Згадавши, що сталося, обережно роззирнувся довкола. Ні «мерседеса», ні есбістів… Тільки він на галявині, і якийсь нічний птах сонно зітхає…

Максим підвівся: голова паморочилася, ступив кілька кроків, задихнувся й знеможено опустився на траву. Ледве віддихався. Треба негайно тікати звідси, бо можуть повернутися.

Зібравши всі сили, пішов не слідами «мерседеса», а продираючись крізь кущі, якими обросла галявина.

Хащі скоро закінчилися, попереду височів рідкий ліс. Максим натрапив на стежку, котра й вивела його на шосе. Тільки тут наважився присвітити запальничкою циферблат годинника — минуло трохи більше години з того часу, коли Сопеляки привезли його додому. Він гадав, значно більше, отже, лежав непритомний всього кілька хвилин. Обмацав кишені, знайшов і гаманець з грішми, й документи — цікаво, не пограбували, правда, грошей мав при собі не так уже й багато, сто двадцять чи сто тридцять марок.

Машини йшли рідко, Рутковському вже набридло голосувати, коли він побачив таксі.

Звичний до всього, водій не звернув уваги на зім’ятий Максимів костюм, тільки пильно подивився, чи не п’яний, і запитав адресу. Район був фешенебельний, це зовсім заспокоїло таксиста, і він одчинив Максимові дверцята, їхав швидко. Спочатку Рутковський хотів розпитати, де саме вони перебувають, однак вирішив, що це тільки здивує і насторожить таксиста, на всяк випадок він відзначив, на якому кілометрі була злощасна галявина, й тепер запам’ятовував дорогу.

Нарешті побачив свій будинок. Ліфт підняв Максима на п’ятий поверх, він швидко відімкнув двері й зітхнув з полегкістю, коли замок клацнув за спиною.

Луцька сиділа, поклавши ногу на ногу, погойдувала нею, і легкі світлі штани то відкривали, то затуляли кісточки. Дивилася на Максима чи то злякано, чи насторожено, якимось блукаючим поглядом.

Рутковський сів поруч Стефанії, вільно простягнувся у фотелі, скоса зиркнув на дівчину. Навіть у позі Луцької, в манері триматися прозирала напруженість, наче Стефанія чекала запитання, на яке їй важко відповісти. Нараз м’яким котячим рухом перегнулася з крісла, зазирнула Максимові у вічі, поклала долоню на коліно й запитала зовсім не те, чого чекав він. Запитала про буденне, так, як запитують малознайомі люди при випадковій зустрічі:

— Як вам ведеться? І чого так довго не з’являлися?

Рутковський зітхнув і відповів такою ж банальністю:

— Робота… Спочатку завжди важко, поки не втягнешся.

— Могли б і подзвонити колись увечері.

— А Іванна? Якось незручно.

— Іванна не засудить. Правда, Ваню? — Вона називала Іванну на чоловічий манір, певно, так називати її було привілеєм тільки Луцької, і це ще раз підкреслювало їхню близькість.

— Ти про що, люба? — перепитала Іванна.

— Могла б дати Максимові мій телефон.

— А-а, — махнула рукою Іванна, — він такий відлюдкуватий. Лише раз зволив завітати до нас.

— Я хороший, — спробував відбутися жартом Рутковський, — я хороший, але зайнятий. І обіцяю виправитися.

Луцька зняла руку з Максимового коліна й попестила довгими пальцями його по щоці: це означало й прощення, і обіцянку на майбутнє; певно, Максимові слід було якось відповісти на цей жест, досвідченіший чоловік неодмінно скористався б з цього, а Рутковський тільки всміхнувся ніяково й навіть трохи відсунувся.

Однак Луцька зреагувала на це по-своєму: либонь, саме Максимові сором’язливість і недосвідченість сподобалися їй, бо вона перегнулася через крісло, визивно торкнулася Рутковського плечем і запропонувала:

— Давайте повечеряємо завтра разом. Можете запросити мене?

Вона сказала це голосно, аніскілечки не соромлячись Іванни. Максима трохи вразило це, хоча тут свої звички, манери, спосіб поведінки, розкутість у стосунках між чоловіками та жінками, і Рутковський відповів не вагаючись:

— З радістю. Панна має улюблений ресторан?

— Кращого за «Корону» нема, — втрутилася Іванна.

— Ні! — рішуче заперечила Луцька. — Щоб Юрко підсів до нас і пробалакав піввечора? А ми з Максимом хочемо самотності. — Стефанія лукаво зазирнула йому в очі й прошепотіла на вухо: — Сьогодні я відвезу вас додому…

Підвелася й пішла до бару, гарна, зваблива й самовпевнена. Знала собі ціну й навіть не припускала думки, що її пропозиція може не сподобатися Рутковському.

Вона налила в келихи всім трьом якогось тягучого лікеру. Максимові лікер не смакував. Проте відпив трохи, хотів ковтнути ще раз, та задзеленчав дзвінок, і п дверях з’явився Лодзен. Він підійшов до Іванни підтюпцем, довго тримав її руку й зазирав у вічі. І нараз Рутковський збагнув, що полковник закоханий в Юркову дружину, мабуть, безперспективно, та все ж не втрачає надій; певно, тому його, Максима, так швидко й без особливих ускладнень узяли на радіостанцію.

Нарешті полковник відірвався від Іванниної руки, по-батьківському погладив Стефанію по щоці й приязно кивнув Максимові.

— І ви п’єте таку бурду? — похитав він головою, ідучи до бару. — І це тоді, коли тут є… — полковник відчинив бар і урочисто витягнув напівпорожню пляшку. — «Білий кінь»… Ось що тут є, а хіба може зрівнятися щось із шотландським віскі? Йдіть сюди, — покликав Максима, — не пошкодуєте.

Рутковського не треба було просити, він хотів розповісти про вчорашній інцидент з бандерівцями чи, можливо, тими, хто видавав себе за них.

Лодзен уважно вислухав Рутковського й похитав головою. Виніс присуд безапеляційно:

— Бандерівці! І це ж треба, сунуть поганого носа не в своє діло. Доведеться прищемити.

— Я чудом лишився живий, — поскаржився Максим.

— Ніякого чуда нема. Хотіли вас полякати. Вони знають своє діло, і якби збиралися справді ліквідувати… — красномовно махнув рукою.

— І це у вільному світі! Куди тільки дивиться поліція? — й далі обурювався Рутковський.

Лодзен зупинив його коротким жестом.

— Я розумію їх, — відповів сухо. — Комуністи залили-таки їм сала за шкуру, і кожного, хто прийшов з того боку, бандерівці підозрюють. До речі, — обернувся він до Луцької, — панно Стефо, чи не знаєте ви есбістів Йосипа й Богдана?

— Звідки панна може знати громил? — щиро здивувався Рутковський.

Лодзен зиркнув на нього з цікавістю.

— Не чули, що панна працює у Стецька? — запитав.

Рутковський покрутив у пальцях келих. Оця красуня сидить на Цеппелінштрасе, 67, поряд з кабінетом того, хто називає себе «прем’єром»…

Максим перевів погляд на Стефанію, побачив, як напружилася дівчина, але тільки на мить; гостро зиркнула спідлоба, відразу примружилася й махнула рукою.

— Не знаю таких, — відповіла. — Може, псевдо?

— Вчора двоє з ваших, — пояснив Лодзен, — мало не спровадили на той світ пана Рутковського.

Луцька похитала головою.

— Панові полковникові має бути відомо, що ОУН відмовилась від терору, — відповіла.